Zwycięzcy - po doświadczenia - mają okazję wyjechać za granicę (sponsoruje firma aubezpeiczeniowa). Wystawę prac laureatów konkursu z lat 2002–2009 oraz zwycięzców Grand Tour DKV z 2008 roku - hiszpańskiej edycji konkursu, uroczyście otwarto w Zielonej Bramie, Oddziale Muzeum Narodowego w Gdańsku. Uczestniczyli wytworni goście ze świata sztuki, biznesu i polityki.
Wśród gości byli: rektor Akademii Sztuk Pięknych, prof. Ludmiła Ostrogórska, wiceprezydent miasta Sopotu, Wojciech Fułek, prof. Maciej Świeszewski, kierownik Katedry Malarstwa ASP, współkomisarz wystawy, laureaci, przedstawiciele środowisk twórczych Wybrzeża.
- Witamy w obiekcie niezwykłym zarówno ze względu na historię, jak i najwyższy poziom wystaw tu organizowanych – powiedział na wernisażu Wojciech Bonisławski, dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku. – Cieszę się, że możemy wspólnie ze sponsorem wspaniały projekt realizować. Bardzo chętnie uczestniczymy w tego typu przedsięwzięciach prezentując to, co dzieje się najciekawszego w szkołach artystycznych Polski, Europy, świata.
– Wystawa wieńczy dorobek ostatnich ośmiu lat. Promujemy młode talenty - powiedziała Renata Kozoń, koordynator projektu. - Wysyłamy w podróż w duchu XVIII wiecznego Grand Tour.
- Nie spodziewałem się nagrody, wiadomość mnie zszokowała - mówi Miłosz Wnukowski, tegoroczny zwycięzca konkursu z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. – Będę miał możliwość dotknięcia innego świata. Takich konkursów jest bardzo mało.
Pochodzi z Sosnowca. W tym roku robi dyplom. Oprócz malarstwa interesuje go instalacja i wideo. Sprawdza się w wielu dziedzinach, nie zawsze jest to obraz przedstawiający. Nagrodzona praca to fragmentem cyklu obrazów na temat upadłych kobiet. W bardzo ekspresyjny sposób przedstawia młodą narkomankę.
- Obserwuję, co się wokół mnie dzieje, widzę, że coraz częściej uzależniamy się od rzeczy przyjemnych – dodaje Miłosz Wnukowski. - Takie scenki się toczą, widoki są niemiłe dla oczu.
Wystawa potrwa do 31 sierpnia 2009. r. Reprodukcje wszystkich prac z ekspozycji obejrzeć można – za darmo – na molo w Sopocie. Od października 2009 r. część prac prezentowana będzie w kilku galeriach sztuki w Hiszpanii.
* * *
Artystyczna Podróż Hestii to projekt realizowany od 2002 roku. W konkursie wyłaniany jest najzdolniejszy student IV lub V roku ASP. Zwycięzca jedzie na miesięczne stypendium do Nowego Jorku. W ubiegłym roku konkurs wzbogacono o współpracę z Uniwersytetem w Walencji, gdzie powołano do życia bliźniaczy konkurs. Do tegorocznej, 8. edycji zaproszono studentów wszystkich działających w Polsce akademii sztuk pięknych (do tej pory konkurs skierowany był do studentów gdańskiej uczelni).
Reklama
Artystyczna Podróż. Mecenat w Zielonej Bramie
GDAŃSK. Młodzi artyści plastycy, najlepsi z najlepszych, kariera przed nimi otworem.
- 08.08.2009 00:00 (aktualizacja 17.08.2023 20:12)
Napisz komentarz
Komentarze