Inauguracja odbyła się 15 sierpnia w Ratuszu Staromiejskim przy ul. Korzennej w Gdańsku.
- Solidarity of Arts to nowe międzynarodowe przedsięwzięcie artystyczne, które ma łączyć doświadczenia i dorobek Festiwalu Gwiazd z naszymi oczekiwaniami na imprezę, która przyciągnie do Gdańska nie tylko gwiazdy, dodajmy nierównego blasku, ale i wybitnych artystów różnych dziedzin kultury wysokiej - powiedział Mieczysław Struk, wicemarszałek województwa pomorskiego.
Wspólna kreacja artystyczna
- Chcemy preferować produkcje artystyczne, nowoczesne, na wysokim poziomie autorskim i wykonawczym. – kontynuował Struk. - Zwłaszcza te będące kreacjami zbiorowymi łączącymi wielu twórców światowych polskich, pomorskich, gdańskich we wspólnej solidarnej kreacji artystycznej.
- Interesują nas wydarzenia, które nie będą importem gotowych dzieł, lecz tworzeniem nowej jakości dynamizmu w Gdańsku, metropolii, na Pomorzu – dodał Struk. - Powinny to być dzieła, które zaznaczą się na dłużej w naszym życiu artystycznym, pozostaną w repertuarze, czy salach wystawowych instytucji kultury również po zakończeniu Festiwalu.
W ramach Solidarity od Arts 2009 zaplanowano koncerty muzyki poważnej i rockowej, premiery teatralne i filmowe, wydarzenia plastyczne i debaty. Formuła tematyczna i formalna festiwalu jest otwarta.
Kultura przyjacielem wolności
- Dwadzieścia dziewięć lat temu artyści, ludzie kultury, byli na terenie Stoczni Gdańskiej im. Lenina – przypomniał prezydent Miasta Gdańska, Paweł Adamowicz. –Oni byli oczywiście również przed strajkiem po stronie niezależnych ruchów w Gdańsku, Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i innych miastach. Kultura zawsze była razem z bojownikami o wolność, jest przyjacielem wolności, trudno sobie wyobrazić tworzenie kultury bez obszaru wolności. To dwie siostry, które idą razem.
- My w Gdańsku cały czas zmagamy się z odczytywaniem fenomenalnego ruchu, wydarzenia, jakim było powstanie Solidarności – kontynuował Adamowicz. – Nie chcemy być niewolnikami historii, ale też nie chcemy działać obok. Chcemy czerpać z historii inspiracje, kod uniwersalny.
- Dlatego proponujemy Festiwal Solidarity od Arts - mówił Adamowicz. - Próbujemy tu i teraz odczytać czym jest wolność w kulturze, kultura w wolności. Każda generacja powinna odpowiedzieć na te same kluczowe, odwieczne, pytania.
Szczepkowska, Gintrowski, Możdżer
- Elementem ciągłości pomiędzy Festiwalem Gwiazd i Solidarity od Arts są Nagrody „Neptuna” – mówił Paweł Adamowicz. – Przyznajemy je osobom, które są współtwórcami naszej wyobraźni przestrzeni kultury. Ludziom o różnej wrażliwości, doświadczeniach pokoleniowych.
Laureatami nagród „Neptuna 2009” zostali: Joanna Szczepkowska (laudację odczytała Magdalena Woś), Przemysław Gintrowski ( w jego imieniu laur odebrał Krzysztof Materna, autor tekstu laudacji, którą odczytał Krzysztof Gordon) i Leszek Możdżer (laudację wygłosił Mirosław Baka).
- Prywatne mieszkanie, na krzesłach, na podłodze siedzą ludzie, ci, którzy nie zmieścili się w pokoju, stoją w drzwiach (…). Wszyscy milczą, słuchają, zwróceni w stronę mężczyzny z brodą, który gra na gitarze i chrapliwym głosem śpiewa piosenkę do słów Zbigniewa Herberta. - czytał laudację o Przemysławie Gintrowskim Krzysztof Gordon. – O tym, że dzisiaj występuje dowiedział się kilka godzin wcześniej. Trwa stan wojenny, koncert jest nielegalny, dlatego obowiązują zasady konspiracji. (…)
Spotkanie poprowadziła Katarzyna Kolenda – Zaleska. Solidarity of Arts potrwa do 20 września 2009 r.
Organizatorami są: Samorząd Województwa Pomorskiego, Miasto Gdańsk, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Europejskie Centrum Solidarności. Szczegółowy program znajduje się pod adresem: http://www.solidarityofarts.pl/
* * *
„Neptuny”, statuetki i dyplomy, są wręczane od 2006 r. Przyznawane są twórcom polskim i zagranicznym, którzy w artystycznej działalności nawiązują do gdańskiej tradycji albo współczesności, a ich dorobek zostawia trwały ślad w historii Gdańska. W latach 2006-2008 nagrody „Neptuna” otrzymali: Andrzej Wajda, Volker Schloendorf, Jan A.P. Kaczmarek, Krystyna Janda, Ewa Pobłocka, Jerzy Radziwiłowicz, Agnieszka Holland, Krzysztof Penderecki, Jacek Fedorowicz.
Reklama
Festiwal Solidarity of Arts. Kod uniwersalny
POMORZE. Festiwal Solidarity of Arts zorganizowano w miejsce Festiwalu Gwiazd, który po trzech gdańskich edycjach, powrócił do Międzyzdrojów. Większość wydarzeń jest związana z 29. rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych i 70. rocznicą wybuchu drugiej wojny światowej. Wręczono „Neptuny 2009”.
- 22.08.2009 00:00 (aktualizacja 05.08.2023 12:32)
Napisz komentarz
Komentarze