GDAŃSK. O godz. 20.00 na Gdańskiej Zaspie obok Pomnika Jana Pawła II, na Placu Trzeciego Tysiąclecia odprawiona została uroczysta Msza świętą w intencji rychłego wyniesienia do chwały Ołtarzy Sługi Bożego Jana Pawła II.
Po mszy św., ok. godz. 21.00, rozpoczął się spektakl poetycki pt. „Świadek nadziei” w wykonaniu Alumnów Gdańskiego Seminarium Duchownego. W godzinie odejścia do Domu Ojca - o 21.37 - odbywa się Apel Papieski przy pomniku Jana Pawła II.
W Bazylice Mariackiej w Gdańsku, o godz. 21.37, zaczyna się koncert dedykowany Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II: „W godzinie przejścia do Domu Ojca”. W programie „Requiem Maurice Durufle” w wykonaniu Państwowej Filharmonii Bałtyckiej – Soliści oraz Chóry Akademickie Wybrzeża.
W Krakowie wierni czuwają pod "papieskim oknem" przy ul. Franciszkańskiej. W Warszawie uroczystości przygotowane przez Centrum Myśli Jana Pawła II odbywają się pod hasłem "Życie jest wieczne". W Wadowicach otwarto wystawę "Wadowice Karola Wojtyły".
Rocznicowe uroczystości odbywają się w wielu miastach, z którymi Jana Paweł II był związany i które odwiedził podczas pielgrzymek do Polski m.in. w Poznaniu, Białymstoku, Wrocławiu, Niegowici, Nowym Sączu, Tarnowie, Zakopanem. Wszędzie wierni uczestniczą w mszach św. odprawianych w intencji beatyfikacji i kanonizacji Jana Pawła II.
Tak było 2 kwietnia 2005, godz. 21.37
Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku o godz. 21.37. Wiadomość o Jego śmierci ogłosił 60 tys. zebranym na Placu Św. Piotra substytut watykańskiego sekretarza stanu arcybiskup Leonardo Sandri.
Na wiadomość o śmierci Jana Pawła II niemal cały świat na chwilę zamarł. Tego dnia można było zobaczyć tłumy wiernych modlących się w kościołach, płaczących i klęczących ludzi na ulicach, znicze i kwiaty przed pomnikami Jana Pawła II, świece w oknach, dźwięk kościelnych dzwonów oraz syren. Wieczorem ludzie masowo opuszczali puby, kluby i kawiarnie.
Nad Krakowem zabrzmiał Dzwon Zygmunta, który rozkołysali dzwonnicy z katedry na Wawelu. Dzwon ten rozbrzmiewał codziennie o godz. 7.45 aż do dnia pogrzebu Jana Pawła II, tj. 8 kwietnia.
Na wieść o śmierci Jana Pawła II opuszczono flagi przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie, flagę narodową przepasano kirem. W Polsce księgi kondolencyjne były udostępnione m. in. w Nuncjaturze, Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski i Rezydencji Prymasa Polski.
W całym kraju wywieszone były przepasane kirem flagi papieskie, państwowe i miejskie. W wielu miastach odwołane zostały koncerty, przedstawienia teatralne i seanse kinowe; odbyły się nocne czuwania i msze święte w intencji zmarłego papieża.
Reklama
21.37 - światełko pamięci dla Jana Pawła II
POMORZE. W trzecią rocznicę śmierci Jana Pawła II w wielu miastach Polski odprawiane są msze św. i czuwania nocne w intencji beatyfikacji i kanonizacji papieża - Polaka.
- 02.04.2008 21:37 (aktualizacja 21.05.2023 03:45)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze