Niedługo Lokalne Grupy Działania rozpoczną realizację działań w ramach Osi 4 Leader, będącej częścią Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Te, składające się z przedsiębiorców, samorządów oraz partnerów społecznych organizacje, realizują wspólnie działania na rzecz swoich lokalnych społeczności. Jedną najlepszych LGD na Pomorzu jest „Chata Kociewia”, zrzeszająca 12 gmin powiatu starogardzkiego i dwie ościenne Starą Kiszewę i Liniewo.
Nagrody dla „Chaty”
W marcu 2007 Lokalna Grupa Działania „Chata Kociewia” otrzymała nagrodę Wojewody Pomorskiego za „najlepiej napisaną strategię rozwoju obszarów wiejskich obszaru Kociewia i budowania podstaw aktywizacji lokalnej w ramach podejścia LEADER”. W grudniu 2007 otrzymała wyróżnienie Bursztynowego Mieczyka w dziedzinie „współpracy z innymi partnerami w szczególności z instytucjami sektora publicznego”.
- Ten mieczyk od wojewody i marszałka nas zaskoczył – wspomina Magda Forc-Cherek - wiceprezes LGD „Chata Kociewia”. - Przede wszystkim to, że znaleźliśmy się w gronie znaczących dużych organizacji z dużym stażem, np. Fundacja Pokolenia z Tczewa.
W roku 2008 LGD planuje zostać Lokalną Organizacją Grantową.
Dla Izabela Stawickiej, przedsiębiorcy i członka Zarządu LGD najważniejsze jest, że LGD stale się rozwija. - Liczę, że powoli będziemy mieli szanse na pozyskanie środków dla naszych firm, i że uda nam się zbudować lokalną markę dla produktów „Z Kociewia”. Na terenie działania naszej LGD jest wielu małych lokalnych przedsiębiorców, którzy już widzą, że wychodzimy na zewnątrz i chcą się do nas przyłączyć.
Współpracują w góralami
Członkowie Zarządu LGD chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami z innymi organizacjami i stowarzyszeniami, i szukają partnerów w całej Polsce. Ostatnio odbyli wizytę studyjną na Ziemi Spiskiej, na zaproszenie działającego tu LGD. Ten przygraniczny region zasobny w dobra natury i kultury okazał gościnny i otwarty na współpracę.
W skład oficjalnej delegacji Lokalnej Grupy Działania „Chata Kociewia' wchodzili członkowie Zarządu i Komisji Rewizyjnej LGD, samorządowcy i przedstawiciele społeczności gminnych. Mieszkali w Niedzicy. Zwiedzili gminę Nowy Targ, piękną, z początku XX wieku, Zagrodę Korkoszów, „Tisznerówkę”, Zakopane i Wielką Krokiew, Gminę Łapsze Niżne, przełęcz na Łapszance z widokiem na Tatry, zaporę i zamek w Niedzicy i szkołę podstawową w Łapszach Niżnych
W części roboczej wizyty spotkali się z zarządem i członkami Stowarzyszenia Centrum Edukacji Tradycja i Współczesność (SCETiW), które działa na obszarze gminy Bukowina Tatrzańska, Łapsze Niżne i Nowy Targ. Podczas rozmów z prezesem spiskiej LGD Julianem Kowalczykiem i wiceprezesami Maciejem Płachta i Józefem Majerczakiem ustalono, że wyjazd zaowocuje wymianą grup młodzieżowych i zespołów artystycznych. Jeden z nich, Kapela Kociewska, gościł już, w lutym, na Ziemi Spiskiej, na przeglądzie regionalnym.
Wymiana nie tylko kulturalna
Prezes spiskiej LGD Julian Kowalczyk jest dyrektorem szkoły w Łapszach Niżnych i redaguje lokalne, wewnętrzne biuletyny trzech organizacji..
- Jestem mile zaskoczony wynikami działalności LGD z Kociewia, głównie w dziedzinie ekonomicznej, i dobrą współpracą z samorządami. Rozmawialiśmy jak skuteczne przekonać samorządy do działań lokalnych, niejednokrotnie leżących w zadaniach samorządów. Juz dziś zapraszamy członków LGD „Chata Kociewia” na przegląd folkloru góralskiego „Śpisko watra”. Liczę na dalszy kontakt i spotkanie w pierwszą niedzielę lipca. Może dzięki LGD zespolą się nasze samorządy?
Marian Firgon prezes „Chaty Kociewia” był na Ziemi Spiskiej pod wrażeniem dbałości o dziedzictwo kulturowe i kultywowanie folkloru.
- On żyje tu w ludziach na co dzień. W szkole w Harklowej młodzież i dzieci pięknie działają w zespole regionalnym. Podobała mi się też dbałość o bazę edukacyjną. Są tu duże szkoły i dobrze wyposażone. Od naszego LGD poszło do spiskich przyjaciół zaproszenie, i jak dostaniemy środki na kontynuację Przeglądu Zespołu Folklorystycznych, to zespół z Ziemi Spiskiej będzie naszym honorowym gościem. Zawsze cieszymy się, że Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego docenia i wspiera nasze imprezy.
Pani dyrektor potwierdza
Justyna Durzyńska, dyr. Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego chwali LGD „Chata Kociewia”, jedną z najlepszych LGD w województwie
- Zgodnie z rozporządzeniem MRiRW, z 29 lutego 2008 r., określającym środki dla woj. pomorskiego na rok 2008, oś 4, w której jest program LEADER, będzie obsługiwana przez Urząd Marszałkowski i dalej LGD. Z programu LEADER jest do wzięcia około 30 mln euro, w tym 24 mln euro na wdrażanie lokalnych strategii rozwoju – zapewnia Durzyńska.
- Głównym zadaniem na ten rok jest teraz zbudowanie naszego biura jako Lokalnej Agencji Rozwoju – mówi Marian Firgon prezes LGD „Chata Kociewia”. - LAR będzie pomagała i wskazywała źródła finansowania. Pracownicy biura będą przyjmowali wnioski, wstępnie je opiniowali i kierowali do Rady LGD, a to po zaopiniowaniu przyznawała wstępnie środki choć ostateczne decyzje i tak będzie podejmował marszałek województwa.
Reklama
Szansa na unijne pieniądze
POMORZE. Na terenie województwa pomorskiego działa jedenaście LGD, a kolejne cztery są w fazie tworzenia. W ramach programu Leader w latach 2007-2013 na Pomorze ma trafić ok. 30 mln euro z funduszy unijnych.
- 03.04.2008 00:01 (aktualizacja 01.04.2023 06:57)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze