Na klastrze mogłoby grać jednocześnie milion graczy nie przeszkadzając sobie nawzajem.
Gościem specjalnym uroczystości będzie Paul Otellini, prezes Intel Corporation. Uroczystość odbędzie się w Centrum Informatycznym Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej (CI TASK), zlokalizowanej w nowo powstałym inteligentnym budynku Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki.
Galera wykorzystana będzie przez polskie uczelnie w wielu projektach badawczych, również międzynarodowych, z różnych dziedzin: chemii, fizyki, inżynierii, elektroniki i oceanografii. Superkomputer będzie wykorzystywany między innymi w projektach badawczych nad substancjami mogącymi znaleźć zastosowanie w terapii antynowotworowej, badaniach nad aerodynamiką w przemyśle lotniczym oraz badaniach nad przypływami i odpływami wód morskich. Dzięki Galerze TASK zwiększy piętnastokrotnie swoje możliwości mocy obliczeniowej w porównaniu do obecnie działających urządzeń.
Budowa klastra została sfinansowana w połowie z dotacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a w połowie ze środków z funduszu rozwoju Centrum Informatycznego TASK. CI TASK uzyskał specjalne warunki finansowe od firmy Intel Corporation w związku z porozumieniem „Memorandum of Understanding” w zakresie współpracy w szeroko rozumianym testowaniu nowych rozwiązań HPC (ang. High Performance Computing).
3 kwietnia 2008, czwartek, godz. 17.00, aula nowego gmachu
Reklama
Superkomputer na Politechnice Gdańskiej
GDAŃSK. 7 ton wagi, 17 m długości, 8 km kabli, bilionowa liczba tranzystorów – Galera, czyli najszybszy w Polsce i Europie środkowo-wschodniej komputer uroczyście oddany zostanie do eksploatacji 3 kwietnia, w czwartek na Politechnice Gdańskiej.
- 03.04.2008 10:06 (aktualizacja 01.04.2023 06:57)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze