Wymieniana kandydatura abp Sławoja Leszka Głódzia, biskupa praskiego nie jest przyjmowana entuzjastycznie.
Wiek emerytalny (75 lat) dla biskupa został określony przez prawo kanoniczne. Abp Gocłowski ma już 77 lat. Dwa lata temu złożył on na ręce papieża Benedykta XVI rezygnację z funkcji metropolity gdańskiego. Wówczas papież nie przyjął tej rezygnacji i poprosił abp Gocłowskiego, aby zarządzał archidiecezją gdańską jeszcze przez dwa lata.
Abp Gocłowski w ub. tygodniu powiedział, że można się spodziewać w ciągu najbliższych godzin, dni decyzji papieża w sprawie nominacji na stanowisko metropolity gdańskiego. Minęły godziny, dni i decyzji nie ma. Być może jest już ona podjęta, lecz z ogłoszeniem oficjalnej nominacji Watykan czeka do dnia uroczystego zakończenia 25-lecia posługi abp Gocłowskiego w Gdańsku czyli do 19 kwietnia. Dopiero po tej uroczystości będzie ujawniona decyzja papieża o zakończeniu misji pasterskiej w kościele gdańskim abp Gocłowskiego i powołaniu jego następcy.
Wśród potencjalnych kandydatów wymieniany jest abp Sławoj Leszek Głódz – były biskup polowy Wojska Polskiego, obecnie sprawujący funkcję i biskupa diecezji warszawsko- praskiej. Ma on poparcie kardynała Stanisława Dziwisz, jest także dobrze notowany przez środowisko Radia Maryja. Ta kandydatura nie wywołuje jednakże na Pomorzu entuzjazmu. W środowisku gdańskim raczej dobrze byłaby przyjęta odważna decyzja personalna papieża – mianowanie kogoś z młodszej generacji księży, np. ks. Krzysztofa Niedałtowskiego. Ze starszego pokolenia na cieple przyjęcie mógłby liczyć abp Henryk Muszyński (obecnie metropolita gnieźnieński)
Zapytany przez dziennikarza PAP o prawdopodobną nominację na metropolitę gdańskiego arcybiskupa Głódzia, abp Gocłowski odpowiedział: "Od pana słyszę, że ma być jakiś nowy arcybiskup w archidiecezji gdańskiej. Ja nic nie wiem. Stolica Apostolska żadnej informacji mi w tej mierze nie przekazała. Ja nie oceniam tego. Każdy biskup, którego Stolica Apostolska przyśle, będzie pasterzem w tym Kościele".
Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź
Urodził się 13 sierpnia 1945 roku w Bobrówce (Arch. Białostocka). W 1964 roku rozpoczął studia w Białostockim Seminarium Duchownym, skąd w trzecim roku nauki powołano go na pełne dwa lata do wojska. Służbę wojskową odbył w jednej z utworzonych wówczas kompanii kleryckich w 32 Budziszyńskim Pułku Zmechanizowanym w Kołobrzegu oraz Mazurskiej Brygadzie Saperów w Szczecinie-Podjuchy.
Święcenia kapłańskie otrzymał 14 czerwca 1970 roku z rąk Bp. Henryka Gulbinowicza, administratora apostolskiego w Białymstoku.
Po święceniach pracował duszpastersko w Szudziałowie na Białostocczyźnie i w Paryżu wśród Polonii. Studia kanoniczne odbył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Doktoryzował się w Rzymie w zakresie prawa kanonicznego Katolickich Kościołów Wschodnich.
W okresie od marca do grudnia 1980 roku był pracownikiem nadzwyczajnym Synodu Biskupów w Rzymie. Następnie pracował w Kurii Arcybiskupiej i Sądzie Arcybiskupim w Białymstoku. Jednocześnie był dyrektorem studium katechetycznego. W 1981 roku był kapelanem "Solidarności" Regionu Białystok.
Od września 1981 roku rozpoczął pracę w Watykanie, w Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich, gdzie prowadził sekcję Kościoła obrządku bizantyjsko-ukraińskiego oraz sekcję Kościoła na Białorusi obrządku bizantyjsko-ruteńskiego.
8 września 1984 roku otrzymał godność Prałata Jego Świątobliwości.
21 stycznia 1991 roku wraz z ustanowieniem Ordynariatu Polowego w Polsce został mianowany przez Ojca Świętego Biskupem Polowym Wojska Polskiego z siedzibą tytularną w Bettonie we Włoszech.
23 lutego tegoż roku w Jasnogórskiej Bazylice przyjął święcenia biskupie, a dzień później odbył z ceremoniałem wojskowym uroczysty ingres do Katedry Polowej Wojska Polskiego.
18 kwietnia 1991 roku otrzymał z rąk Prezydenta RP nominację na stopień generała brygady Wojska Polskiego, a 11 listopada 1993 roku na stopień generała dywizji. W uznaniu zasług na polu duszpasterstwa wojskowego Prezydent RP, Lech Wałęsa, w dniu 22 grudnia 1995 roku nadał mu Krzyż Oficerski Polonia Restituta.
W 1994 roku Ojciec Święty Jan Paweł II powołał go do grona konsultorów Kongregacji ds. Katolickich Kościołów Wschodnich.
Od dnia 2 maja 1995 roku jest delegatem Konferencji Episkopatu Polski do opieki duszpasterskiej nad harcerstwem polskim.
22 stycznia 1998 roku Ojciec Święty Jan Paweł II mianował go członkiem Centralnego Biura do Spraw Koordynacji Duszpasterskiej Ordynariatów Polowych w Kongregacji ds. Biskupów.
W dniu 7 marca 1998 roku Ojciec Święty Jan Paweł II upoważnił Kongregację ds. Biskupów do zmiany stolicy tytularnej Biskupa Polowego WP z Bettona na tytuł: Biskup Ordynariusz Polowy w Polsce (Vescovo Militare per la Polonia).
Postanowieniem Prezydenta RP z dnia 2 listopada 1998 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w służbie duszpasterskiej w Wojsku Polskim oraz za działalność społeczną.
Jest członkiem Rady Episkopatu Polski do spraw Społecznych oraz Rady do spraw Polonii i Polaków za granicą Konferencji Episkopatu Polski. Uczestniczy w Komisji ds. Stałych Kontaktów Episkopatu Francji i Polski.
Był członkiem Krajowego Komitetu Roku Jubileuszowego 2000.
W 2000 roku został przyjęty do grona Kawalerów Maltańskich w randze Kapelana Konwentualnego "ad honorem".
W dniu 13 listopada 2000 roku Prymas Polski Kardynał Józef Glemp włączył go do grona Zakonu Rycerskiego Bożego Grobu w Jerozolimie w randze Komandora z Gwiazdą.
Uchwałą Konferencji Episkopatu Polski na 313 Zebraniu Plenarnym w Łowiczu w dniu 22 czerwca 2001 roku został mianowany Krajowym Duszpasterzem Kombatantów.
Natomiast w dniu 29 listopada 2001 roku Konferencja Episkopatu Polski na Zebraniu Plenarnym na Jasnej Górze wybrała go na Przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski.
W dniu 21 marca 2002 roku na Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski został Przewodniczącym Zespołu Biskupów ds. Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja.
320 Zebranie Konferencji Episkopatu Polski na Jasnej Górze w dniu 28 listopada 2002 roku powołało go do Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski.
Konferencja Episkopatu Polski podczas 322. Zebrania Plenarnego w dniu 30 kwietnia 2003 roku - działając jako fundator Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" - podjęła uchwalę o powołaniu go w skład Rady tej Fundacji na okres 3 lat, poczynając od dnia 10 maja 2003 roku.
17 lipca 2004 roku Ojciec Święty Jan Paweł II - w uznaniu pracy i dokonań - podniósł go do godności Arcybiskupa "ad personam".
Dnia 26 sierpnia Jego Świątobliwość Jan Paweł II mianował Księdza Arcybiskupa "ad personam" ordynariuszem Diecezji Warszawsko-Praskiej.
Rządy w Diecezji objął podczas uroczystego ingresu dnia 2 października o godz. 11.00. (Źródło: diecezja.waw.pl)
Reklama
Polowy pasterz w kolebce „Solidarności”?
GDAŃSK. Koniec misji pasterskiej abp Gocłowskiego. Za dwa tygodnie abp Tadeusz Gocłowski będzie obchodził 25. rocznicę przyjęcia sakry biskupiej. Wówczas najprawdopodobniej pożegna się ze stanowiskiem metropolity gdańskiego. Kto obejmie po nim sakrę biskupią?
- 04.04.2008 00:07 (aktualizacja 01.04.2023 07:05)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze