- „Solidarność” była jednym z najwybitniejszych ruchów społecznych w historii świata. Mówimy o wielkim, pięknym, trudnym polskim zwycięstwie – powiedział na konferencji prasowej dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności, dominikanin o. Maciej Zięba.
Jego zdaniem, losy "Solidarności" powinny znaleźć należny im opis w polskiej kinematografii, podobnie jak tragedia katyńska, której temat podjął w swym nominowanym niedawno do Oscara filmie Andrzej Wajda.
Scenariusze na konkurs należy zgłaszać Polskiemu Instytutowi Sztuki Filmowej do 30 czerwca. Chodzi o scenariusze filmu, którego fabuła dotyczyć będzie pozycji i roli "Solidarności" w ruchu wolnościowym w Europie środkowej i Wschodniej, ze "szczególnym ukazaniem złożoności dojścia do tego największego polskiego sukcesu w historii najnowszej i jego międzynarodowego wpływu". Zgłoszone scenariusze oceniać będą m.in. Krzysztof Zanussi, Agnieszka Holland i Jerzy Stuhr.
Regulamin Konkursu - zawierający między innymi szczegółowe wskazówki na temat tego, w jakiej formie należy zgłaszać scenariusze - jest dostępny na stronie internetowej Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się 31 sierpnia, w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych w Gdańsku.
* * *
Informacja o konkursie od Hanny Kisielińskiej – Rzecznika prasowego PISF
Europejskie Centrum Solidarności i Polski Instytut Sztuki Filmowej ogłosiły konkurs na scenariusz filmu „Solidarność: Pierwszy wyłom w murze”. Autor najlepszego scenariusza otrzyma nagrodę w wysokości 50 000 zł.
Przedmiotem konkursu jest scenariusz filmowy o formie i objętości wymaganej dla pełnometrażowego filmu fabularnego przeznaczonego do kin, którego fabuła dotyczy najszerzej rozumianej tematyki pozycji i roli "Solidarności" w europejskim ruchu wolnościowym w Europie środkowej i wschodniej. Jak tłumaczy Agnieszka Odorowicz, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, „Wspólnie z Europejskim Centrum Solidarności uznaliśmy, że najlepiej będzie, jeśli zachęcimy uczestników konkursu do podkreślenie w scenariuszach znaczenia Solidarności na scenie politycznej Europy. Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie: jak ten ruch wolnościowy zmienił oblicze współczesnego świata”. Wtóruje jej o. Maciej Zięba, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności, którego zdaniem „Solidarność była bodajże najwybitniejszym ruchem politycznym w historii świata. Mówimy tu o pięknym i trudnym zwycięstwie, którego ciągle nie cenimy tak, jak powinniśmy. Niech da nam to do myślenia: w kulturze obrazu to właśnie film fabularny może przekazać światu prawdę historyczną lepiej, niż słowo pisane, uświadomić pewne fakty”.
W jury konkursu zasiądą wybitni filmowcy: Agnieszka Holland, Krzysztof Zanussi, Jerzy Stuhr, Mirosław Chojecki, Jan Dworak, Maciej Grzywaczewski.
„Od lat uważam, że w polskim kinie jest luka - mówi członkini Jury Agnieszka Holland - bo nie pokazuje ono wielu ważnych wydarzeń z najnowszej i nieco wcześniejszej historii Polski. Społeczeństwo powinno poprzez filmową narrację zmierzyć się z własną przeszłością. Wszyscy wiemy, że zmierzenie się z polską historią nie jest łatwe. Myślę, że pokolenie dzisiejszych 30-latków może potraktować temat Solidarności z większym dystansem, niż ludzie w moim wieku. Czuję, że dzięki temu konkursowi otrzymamy kilka ciekawych scenariuszy i wybór nie będzie łatwy.”
Prace konkursowe należy przedkładać w terminie do 30 czerwca 2008 roku w siedzibie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, w Warszawie, ul. Krakowskie Przedmieście 21/23.
Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 31 sierpnia 2008 roku, podczas obchodów 28. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.
Regulamin konkursu jest dostępny na stronie internetowej Centrum - www.ecs.gda.pl oraz PISF – www.pisf.pl.
INFORMACJA O EUROPEJSKIM CENTRUM SOLDARNOŚCI
Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku jest samorządowo-rządową instytucją kultury, o znaczeniu ponadregionalnym i europejskim. Zostało ono powołane do życia 8 listopada 2007 roku, na mocy umowy podpisanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezesa Fundacji Centrum Solidarność, Przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” oraz Prezydenta Miasta Gdańska. Dyrektorem Centrum jest o. Maciej Zięba.
Celem działania ECS jest przede wszystkim upamiętnianie i promowanie dziedzictwa i przesłania „Solidarności”, inspirowanie w oparciu o ten dorobek nowych inicjatyw obywatelskich oraz czynne uczestniczenie w budowaniu tożsamości europejskiej i nowego porządku europejskiego.
Swoje cele ECS realizuje poprzez inspirowanie twórczości artystycznej i kulturalnej nawiązującej do przesłania „Solidarności”, organizowanie wystaw czasowych oraz szkoleń liderów samorządowych i związkowych, prowadzenie działalności edukacyjnej w zakresie historii najnowszej, organizowanie, gromadzenie i prowadzenie centralnego archiwum „Solidarności” oraz prowadzenie własnej działalności informacyjno-wydawniczej oraz działalności naukowo badawczej.
Reklama
Konkurs na scenariusz filmu o „Solidarności”
GDAŃSK. Polski Instytut Sztuki Filmowej i Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku ogłosiły konkurs na scenariusz filmu fabularnego o "Solidarności".
- 05.04.2008 10:12 (aktualizacja 01.04.2023 07:05)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze