Prezydium Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" negatywnie zaopiniowało projekt autorstwa posłów PO z dnia 13 lutego br. zmierzający do zmiany definicji działalności gospodarczej w punkcie dotyczącym ponoszonego ryzyka. Obowiązujące obecnie przepisy dotyczące definicji działalności gospodarczej wprowadzono, aby chronić słabszą stronę stosunków gospodarczych, która to strona niejednokrotnie była zmuszana do zastępowania umowy o pracę umową cywilnoprawną. Tymczasem zaproponowane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych zmiany, sprzyjają fałszywemu samozatrudnianiu, promują nieuczciwą konkurencję, a skutki tych rozwiązań wpłyną na pomniejszenie wpływów budżetowych. Dlatego o dokładne oszacowanie kosztów tych zmian, zwrócił się do ministra finansów Jana Rostowskiego, Janusz Śniadek, przewodniczący NSZZ "Solidarność".
- Jestem zmuszony wyrazić swoje oburzenie faktem, że w uzasadnieniu do projektu znalazło się nieprawdziwe stwierdzenie, iż ustawa nie powoduje negatywnych skutków budżetowych - mówi Janusz Śniadek. - Rozwiązanie dotyczące zmian w zakresie definicji działalności gospodarczej jest niekorzystne zarówno dla budżetu państwa, jak i dla Narodowego Funduszu Zdrowia, gdyż sprzyja rozpowszechnianiu fałszywego samozatrudnienia - uważa przewodniczący "Solidarności".
Zdaniem Janusz Śniadka zwiększenie fikcyjnego samozatrudnienia oznacza: obniżenie wpływów do budżetu z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych, gdyż umożliwia skorzystanie z 19% podatku liniowego, obniżenie wpływów do Narodowego Funduszu Zdrowia ze względu na minimalną ryczałtową składkę płaconą przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, wyższą absencję chorobową. Jak wynika z danych ZUS absencja chorobowa osób prowadzących działalność gospodarczą jest przez szereg lat o około 35 % wyższa niż u pracowników. Od 1 stycznia 2007 r. obowiązująca w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, definicja określa, jakie łącznie warunki trzeba spełnić, aby uznać działalność gospodarczą za pozorną. Ma to ograniczyć fikcyjne samozatrudnienie. - Jeżeli ktoś wykonuje pracę, a nie ponosi odpowiedzialności, czynności są wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie jaki wskazuje zlecający no i do tego nie ponosi ryzyka tej działalności, to jest to pozorowana działalność gospodarcza - mówi Marzena Podolska - Bojahr, z Biura Eksperckiego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność". Zaproponowany przez posłów PO projekt zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych powoduje zmianę definicji działalności gospodarczej, w punkcie dotyczącym ponoszonego ryzyka. Jeżeli strony zawierające umowę cywilno-prawną nie zastrzegą, że zlecający ponosi ryzyko gospodarcze, to praca nie zostanie uznana za pozorną działalność gospodarczą. Dział Informacji KK
Reklama
Pozorne oszczędności
PRACA. Zmiana definicji działalności gospodarczej będzie sprzyjała fałszywemu samozatrudnieniu. Janusz Śniadek, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" zwrócił się do ministra finansów Jana Rostowskiego o oszacowanie rzeczywistych kosztów zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w kształcie zaproponowanym przez posłów Platformy Obywatelskiej.
- 07.04.2008 00:30 (aktualizacja 01.04.2023 07:11)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze