Motto:
Poszukując piękna, prawdy i dobra przemierzamy w nieustannym trudzie ofiarowany nam od losu czas. (…) Podczas twórczej wędrówki doświadczamy wielu fascynacji, a jednym ze źródeł jest mieniąca się nieprzebranym bogactwem przyroda (…)
Wojciech Zaniewski
Spojrzenie na zabytkowy – otoczony zielenią - staw w Jelitkowie w czterech porach roku stało się inspiracją dla Wojciecha Zaniewskiego do stworzenia cyklu obrazów w pasteli. Piękno natury ukazał wrażliwy, wybitnie utalentowany artysta.
Wystawa pasteli Wojciecha Zaniewskiego „Veritas est” (prawda jest) czynna jest w Galerii Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki „Punkt” przy ul. Chlebnickiej 2 w Gdańsku.
Czysty krajobraz
Prace powstały i ekspozycja doszła do skutku dzięki stypendium artystycznemu marszałka województwa pomorskiego, Jana Kozłowskiego.
Natura była punktem wyjścia do artystycznych rozważań autora od początku jego drogi twórczej. Nie było to - jak dotąd – spojrzenie realistyczne. To, co stworzyła przyroda artysta starał się okiełznać, uporządkować zgodnie z regułami logiki i matematyki. Zdawało by się dotąd trzymał się kurczowo dyscypliny warsztatowej. Zachowywał kompozycyjny ład. Z żelazną konsekwencją dążył do prostoty tematu. Nie występują – z zasady w twórczości Wojciecha Zaniewskiego – ludzie, ani zwierzęta. Można by powiedzieć – czysty krajobraz.
To, co oglądamy obecnie w galerii GTPS „Punkt” jest kontynuacją i jednocześnie przełamaniem jego artystycznej dyscypliny. Po raz pierwszy u tego artysty wymknęły się na zewnątrz i zatrzymały na papierze - nie zatrzymane w ryzach - emocje.
Nastrój chwili
- Tytuł „Veritas est” sugeruje odbiorcom, że pragnę przedstawić określony fragment rzeczywistości. – W tym przypadku jest to przepiękny staw jelitkowski. – Jeden motyw pragnąłem przedstawić podczas czterech pór roku – wiosną, latem, jesienią i zimą.
Dotąd tworzył w akwareli i oleju. W ubiegłym roku zafascynował się możliwościami jakie daje pastela.
- Gdy tworzę w pasteli ręka podąża za percepcją, jest to technika synchroniczna - mówi Wojciech Zaniewski. – Pastela umożliwia odzwierciedlenie fragmentu natury, przyrody, obiektu takim, jakie one w danej chwili są.
Bez względu na to, czy się maluje portret, martwą naturę, czy pejzaż. W odróżnieniu od akwareli, która jest techniką asynchroniczną, wyjaśnia artysta. W akwareli dzieje się wprost przeciwnie. To działanie typowo intelektualne, które działa często wbrew postrzeganiu.
W pasteli nie trzeba czekać na proces schnięcia, po zakończeniu którego dopiero widać efekt kolorystyczny. Uderzenia kolorem, gdy operuje się kredką pastelowa, następują raz za razem. Pastela daje kolor kryjący, można rozcierać ją palcem, mieszając bezpośrednio na papierze. Czas wykonania pasteli jest szybki.
- Jest to dla mnie ciekawe doświadczenie, myślę, że teraz będę wracał do pasteli, technika ta stała mi się bardzo bliska – kontynuuje autor.
* * *
Galeria GTPS „Punkt” czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. od 10 do 15.
Wojciech Zaniewski urodził się w Gdańsku. Mentalnie uważa się za obywatela świata. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, dyplom uzyskał w pracowni prof. Kazimierza Ostrowskiego. Przez cały czas interesuje go pejzaż. Nie poddaje się modom ani trendom artystycznym, podąża W odpowiedzi własna drogą. Ma za sobą liczne ciekawe artystyczne podróże – do Anglii, Włoch, Niemiec, Szwecji, Danii, Holandii, USA, Rosji, Słowacji, Bułgarii i in. Wystawia w Polsce i za granicą – m. in. w Tokio w Japonii, w Niemczech, Danii, Francji, Rosji, USA, w 1999 roku miał indywidualną ekspozycję w Nowym Jorku. Laureat kilku nagród i wyróżnień w konkursach plastycznych. W 1986 roku jako stypendysta rządu włoskiego za pośrednictwem Ministerstwa Kultury i Sztuki przebywał w Accademi delle Belle Arti w pracowni prof. Sandro Trottiego w Rzymie. Nauczyciel akademicki i w szkołach średnich. Pomysłodawca i animator dwóch znaczących wydarzeń artystycznych: głośnej ogólnopolskiej wystawy „Krytycy o nas” – Sopot 1989 i albumu „Malarskie widzenie” ukazującego dorobek artystów malarzy i grafików Wybrzeża. Uczestnik Kongresu Kultury Polskiej w 2000 roku w Warszawie jako wiceprezes Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików. Jego prace znajdują się w zbiorach: Muzeum Narodowego w Gdańsku, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie, urzędów miejskich w Gdańsku i Sopocie, w kolekcjach firm, przedsiębiorstw i zasobach prywatnych.
Reklama
Pastelowe cztery pory roku - w nastroju chwili Zaniewskiego
GDAŃSK. Spojrzenie na zabytkowy – otoczony zielenią - staw w Jelitkowie w czterech porach roku stało się inspiracją dla Wojciecha Zaniewskiego do stworzenia cyklu obrazów w pasteli. Piękno natury ukazał wrażliwy, wybitnie utalentowany artysta.
- 28.10.2008 00:05 (aktualizacja 23.08.2023 06:41)
Napisz komentarz
Komentarze