Chórzyści zaśpiewali kilkanaście utworów, a wśród nich pieśni z oper "Zamek na Czorsztynie", oraz "Nabuchodonozor", wiązankę pieśni ludowo- żołnierskich, wiązankę znanych popularnych melodii świata, Stepy Akermańskie. Dyrygował Leszek Gołąb. Salę widowiskową Centrum Kultury i Sztuki wypełnili miłośnicy pieśni chóralnej i przyjaciele ECHA.
- Ten koncert przypomniał, że jubilat ma już 85 lat, ale jakość wykonania pieśni udowadnia, że mimo sędziwego wieku, ma się dobrze - powiedział Zenon Odya, prezydent Tczewa. - Przez te wszystkie lata uświetnialiście najważniejsze imprezy w mieście, promowaliście nasze miasto w kraju i za granicą. W imieniu samorządu miasta Tczewa dziękuję za te 85 lat służenia społeczeństwu naszego miasta i życzę, abyście w tej kondycji i z taką werwą śpiewali co najmniej do jubileuszu 100-lecia.
Jak powiedział prezydent, gdy tczewianom zadaje się pytanie, co to jest "echo", większość odpowiada, że to chór. Dopiero później zastanawiają się nad innymi znaczeniami tego słowa. To oznacza, że chór doskonale wkomponował się w krajobraz miasta i mieszkańcy identyfikują go z Tczewem.
- Jesteście wspaniali, macie świetne osiągnięcia i doskonałego dyrygenta - powiedział Mariusz Mróz, prezes Gdańskiego Oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. - Radzę wam, abyście nie wypuszczali z rąk tego młodego człowieka, bo współpraca z nim daje wspaniałe efekty. Widać, że ten zespół znalazł człowieka, któremu artystycznie ufa.
Historię i zasługi jubilata przypomniał Ludwik Kiedrowski, który poprowadził imprezę (to jednocześnie wnuk jednego z założycieli chóru). Chór Męski Echo powstał 14 września 1923 r. Założyło go grono ok. 20 osób, a wśród nich dentysta - Ludwik Sumiński, kupcy Alojzy Synak i Władysław Kobyliński, profesorowie gimnazjum - Józef Żmijewski, Alfons Guziński, Antoni Deskowski.
W 21-tysiecznych wówczas Tczewie działało już 5 chórów, m.in. Lutnia, Cecylia, nasze miasto było więc "kopalnią" pięknych głosów. Echo było jednak pierwszym chórem męskim.
Chór przyjęto w poczet Pomorskiego Związku Kół Śpiewaczych z siedzibą w Toruniu. Pierwszym dyrygentem został Ludwik Sumiński, po nim - w 1934 r. pałeczkę dyrygenta przejął Leon Galiński. Pierwszym prezesem był Antoni Deskowski.
Chór propagował polską pieśń aż do wybuchu II wojny światowej, kiedy to działalność śpiewacza została przerwana. Jednak już w 1946 r. chór został reaktywowany. Do 24 dawnych członków dołączali kolejni.
W 1965 r. został objęty opieką przez jedną z największych tczewskich firm - FPS POLMO. Były to dobre lata dla chóru. Rozpoczęły się wówczas zagraniczne koncerty - chór koncertował m.in. na Węgrzech, w Niemczech, Bułgarii, Rumuni, chórzyści otrzymali jednolite garnitury. W 1966 r. chór objęła młoda zdolna absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku - Elżbieta Grzenkowska - Hawryluk. Oficjalnym akompaniatorem został Tadeusz Abt (jest nim do tej pory), który współpracował z chórem już od 1952 r. W 1974 r., z inicjatywy ECHA, zorganizowano I Festiwal Pieśni Chóralnej. Od tej pory festiwale odbywają się co dwa lata.
Od 2002 r. chórem dyryguje Leszek Gołąb, a funkcję prezesa sprawuje obecnie Andrzej Marchel. Chór działa pod skrzydłami Centrum Kultury i Sztuki.
WYRÓŻNIENIA:
Zarząd Główny Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Warszawie przyznał:
Odznakę IV stopnia "Złotą z laurem"
- Gerardowi Janikowskiemu
- Franciszkowi Jezierskiemu (odznakę przyznaną zmarłemu niedawno chórzyście odebrał syn)
- Zenonowi Wąsowi
- Marianowi Wolbrechtowi
Odznakę V stopnia "Złotą z wieńcem laurowym"
- Tadeuszowi Abtowi
- Jerzemu Bucholzowi
- Bernardowi Kapichowi
- Tadeuszowi Obczyńskiemu.
Odznaki Zarządu Oddziału Gdańskiego PZCHiO otrzymali:
Odznaka I st. "Brązowa"
- Marcin Budda
- Tadeusz Górski
- Leopold Kulikowski
- Karol Kuliniec
Odznaka II st. "Srebrna"
- Stanisław Birna
- Zbigniew Braun
- Zdzisław Krzemiński
- Stefan Kukowski
- Ireneusz Moskal
- Włodzimierz Mróz
- Włodzimierz Mroczkowski
- Jan Muszyński
- Tomasz Rogoziński
- Jerzy Rojek
- Jerzy Szlagowski
- Krzysztof Szlagowski
Odznaka III st. "Złota"
- Kazimierz Cymanowski
- Jerzy Gburek
- Leszek Gołąb
- Kazimierz Grzegółkowski
- Bogdan Mindt
- Grzegorz Mrozek
Osoby wyróżnione przez prezydenta miasta Tczewa
nagroda rzeczową:
- Tadeusz Abt
- Elżbieta Grzenkowska-Hawryluk
- Ryszard Bucholz
- Ryszard Kropidłowski
- Stefan Kukowski
- Andrzej Merchel
- Tadeusz Sobczyński
- Roman Sztelmaszewski
- Marian Wolbrecht
listem gratulacyjnym:
- Witold Aniszewski
- Zbigniew Braun
- Tadeusz Górski
- Leszek Gołąb
- Karol Kliniec
- Czesław Kurek
- Ireneusz Moskal
- Włodzimierz Mroczkowski
- Jerzy Szlagowski
- Krzysztof Szlagowski
- Czesław Woźniak.
Ponadto prezydent Tczewa przekazał chórzystom drukarko-kopiarkę.
Reklama
85 lat Chóru Męskiego ECHO - jubilat ma się dobrze
TCZEW. - To co wy tu wyprawiacie, przechodzi ludzkie pojęcie. Inne chóry powinny się od was uczyć - powiedział prof. Roman Grucza, prezes Zarządu Głównego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, podczas galowego koncertu z okazji 85-lecia Chóru Męskiego ECHO. Uroczystość była okazją do zaprezentowania bogatego repertuaru chóru oraz wręczenia chórzystom wyróżnień i odznaczeń. Był czas na życzenia i gratulacje.
- 28.10.2008 00:04 (aktualizacja 19.08.2023 02:27)
Napisz komentarz
Komentarze