Prace pochodzą ze zbiorów prywatnych Ottfrieda Herdementensa.
Pierwsza ojczyzna
Oddział Dom Uphagena Muzeum Historycznego Miasta Gdańska wydał tekę z reprodukcjami wszystkich akwareli zaprezentowanych na wystawie. Otto Herdemertens uczył się w Szkole Rzemiosł Artystycznych w Gdańsku. Rozwijał zainteresowania malarskie pod okiem prof. Otkena w Muzeum Rzemiosła Artystycznego w Berlinie. Spora część jego dorobku ma tematykę gdańską. Uwiecznił architekturę, ludzi, krajobraz nadmorski, nastrój, kolorystykę miasta nad Motławą, a także Wrzeszcza i Oliwy. Gdańsk był pierwszą umiłowaną ojczyzną artysty. Na ekspozycji przewijają się motywy najbliższe sercu mistrza – „Kościół Najświętszej Maryi Panny od strony ulicy św. Ducha”, „Żuraw zimą”, „Dom Przyrodników”, „Kościół NMP i Kaplica Królewska” „Ulica i Brama Mariacka”, gdańskie portale i przedproża.
Przekształcanie w blask
Otto Herdemertens jest autorem wielkoformatowego olejnego malowidła ściennego w poczekalni dworca Głównego w Lubece. Stworzył znany obraz „Katedra w Lubece”, namalował wiele przepięknych widoków plaż Zatoki Gdańskiej, Mierzei Kurońskiej, Zatoki Botnickiej, Morza Północnego i in. Wilhelm Brauer napisał o nim: „Ze szczególną wrażliwością na najdrobniejsze niuanse dane mu było zwykłe farby wodne… przekształcać w blask, przy czym przejrzystością białego papieru często oddawał zarówno najczystszą i najwyższą pełnię jasności promieni słonecznych, jak i ich odbijanie w samotnym jeziorze”.
Autor zmarł w 1960 r. w Hamburgu – Hochkam. Wystawa nad którą honorowy patronat sprawują prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz i prezydent Wolnego Miasta Bremy Jens Bohrnsen - czynna będzie do stycznia 2009 r.
Reklama
W Domu Uphagena. Mistrz akwareli z Wrzeszcza
GDAŃSK. Widoki Gdańska i okolic z przełomu XIX i XX wieku w akwareli złożyły się na wystawę czynną w Domu Uphagena przy ul. Długiej 12 w Gdańsku. Autor Otto Herdemertens urodził się w 1891 r. we Wrzeszczu. Tworzył w duchu impresjonistycznym.
- 18.11.2008 00:00 (aktualizacja 05.08.2023 00:29)
Napisz komentarz
Komentarze