Wojewódzki konserwator zabytków dr. Marian Kwapiński zadecydował o wpisaniu całego układu urbanistycznego miasta (czyli sieci ulic, poszczególnych parceli i budynków) do rejestru zabytków. Obecnie w rejestrze zabytków wpisane są indywidualnie tylko 22 miejskie budowle.
– Historyczne śródmieście Gdyni jawi się jako jedyna i niepowtarzalna realizacja nadmorskiego miasta, nie tylko w kontekście lokalnym czy ogólnopolskim – powiedział w „Dziennik Bałtyckim” dr Marian Kwapiński - Stanowi symbol osiągnięć II Rzeczpospolitej, również na płaszczyźnie międzynarodowej myśli urbanistycznej.
Miasto zostało podzielone na trzy strefy (związane z głównymi fazami osadniczymi i rozwojowymi): wiejską, letniskową i miejską.
Strefa wiejska: zespół dawnego siedliska rybacko-wiejskiego w ciągu ul. Portowej, Starowiejskiej wraz z placem Kaszubskim, placem Konstytucji i fragmentem ul. Wójta Radtkego.
Strefa letniskowa: okolice Skweru Kościuszki i ul. 10 Lutego.
Strefa miejska: przedłużenie ul. 10 Lutego przez Skwer Kościuszki i aleja Jana Pawła II, budynki mieszkalno-handlowe, (w obrębie ul. Świętojańskiej, Starowiejskiej, Portowej, 10 Lutego, Skweru Kościuszki i placu Kaszubskiego).
Wpis do rejestru ma swoje plusy, a także minusy – dla właściciele budynków będą musieli uzyskać zgodę konserwatora zabytków na przebudowy i remonty budynków znajdujących się w strefie uznanej za zabytkową. Także bez zezwolenia konserwatora zabytków na budynkach tych nie będzie wolno umieszczać elementów reklamowych.
Napisz komentarz
Komentarze