To gremium powołane niedawno, ma strzec realizacji planu rozwoju naukowego kraju.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zostało powołane 1 lipca 2007 r., na mocy Ustawy z dnia 15 czerwca tego roku. 18 września minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Michał Seweryński, wręczył nominacje jedenastu członkom tego gremium. 16 października odbyły się wybory przewodniczącego.
Głównym zadaniem tego gremium jest realizacja zadań wynikających z przesłań polityki naukowej i innowacyjnej państwa. Centrum nie tylko stać będzie na straży oceny i wyboru ofert badawczych, ale i prowadzić będzie nadzór nad ich realizacją. Wspierać ma rozwój kadry naukowej, szczególnie zaś ludzi młodych, oraz ich współpracę z międzynarodowymi projektami badawczymi. Troszczyć się ma wreszcie o transfer nowych technologii do gospodarki.
- Powołanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju to zupełnie nowa jakość w sposobie finansowania nauki w naszym kraju - mówi prof. Janusz Rachoń, od dziś przewodniczący Radzie. - Do tej pory, wcześniej Komitet Badań Naukowych, a następnie resort nauki i szkolnictwa wyższego, starał się w sposób „sprawiedliwy” dzielić biedę. Zgodnie z taką filozofią nie było szans na duże projekty, konsolidację środowiska i racjonalne wydawanie pieniędzy. Nie było szans, aby urodziło się coś nowego i wielkiego. Teraz taka szansa jest bardzo realna.
A mowa o niebagatelnych pieniądzach, bowiem finansowanie strategicznych programów naukowych będzie się odbywało na poziomie co najmniej 100 mln zł, zaś programów celowych 30 mln zł.
Kadencja Rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju trwa cztery lata.
Prof. Rachoń na czele Narodowego Centrum Badań i Rozwoju
GDAŃSK. Przewodniczącym Rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju wybrany został 16 października w Warszawie prof. Janusz Rachoń, rektor Politechniki Gdańskiej.
- 16.10.2007 22:15 (aktualizacja 21.08.2023 05:15)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze