- Rektor PG prof. Janusz Rachoń jest wybitnym inżynierem-naukowcem z licznymi wdrożeniami przemysłowymi, który doskonale rozumie współczesne wyzwania konkurencyjnej gospodarki opartej na wiedzy – mówi dr Jacek Jettmar, przewodniczący Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Gdańskiej. - W środowisku polskich uczelni akademickich uznawany jest za liderem nowoczesnego kształcenia inżynierów. Jego obecność w polskim parlamencie, gdzie mało jest inżynierów, byłaby ze wszech miar uzasadniona dla zapewnienia kreowania dobrych ustaw sprzyjających rozwojowi nowoczesnej i konkurencyjnej Polski.
Prof. Janusz Rachoń, rektor Politechniki Gdańskiej, bezpartyjny kandydat na senatora, zgłoszony przez Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska RP w okręgu wyborczym nr 24.
61 lat, żona Krystyna jest lekarzem, jak i jeden z synów, drugi studiuje w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.
Absolwent Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej, stypendysta uczelni krajowych i zagranicznych. Od dziesięciu lat kieruje Katedrą Chemii Organicznej.
Specjalista w zakresie syntezy organicznej oraz badania mechanizmów reakcji. W swoim dorobku naukowym ma wiele oryginalnych prac naukowych, patentów oraz wdrożeń. Ostemax 70 comfort, lek nowej generacji przeciwko osteoporozie, to też jego dzieło.
Za swoją działalność naukową i wdrożeniową prof. Janusz Rachoń i jego zespół naukowy otrzymał w roku 2005 Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP, a w roku 2006 Nagrodę Prezesa Rady Ministrów RP.
W 2005 r. po raz drugi wybrany został rektorem Politechniki Gdańskiej.
Prof. Janusz Rachoń twórczo działa na rzecz edukacji oraz współpracy środowiska naukowego i gospodarczego. Jest inicjatorem i organizator dorocznie odbywających się w Gdańsku spotkań w trójkącie „Polityka – Nauka – Biznes”. Przewodniczy Radzie Fundacji „Brainet”, której misją jest komercjalizacja wyników badań naukowych oraz rozwijanie przedsiębiorczości wśród studentów i pracowników nauki. Jest prezesem zarządu Polskiego Forum Akademicko–Gospodarczego, którego celem jest zdynamizowanie wykorzystania potencjału polskiej nauki w gospodarce. W tym roku został powołany w skład Rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
W wolnym czasie, którego pozostaje bardzo niewiele, oddaje się turystyce, muzyce gospel i negro spirituels, Salvadorowi Dalemu, o którego twórczości wie chyba wszystko, oraz historii nauki.
Napisz komentarz
Komentarze