Premier Donald Tusk zwracając się do nowo mianowanych wojewodów podkreślił, że skuteczność reform administracyjnych będzie zależała od ich determinacji.
Korpus do reformowania
- Zostajecie państwo wojewodami, a więc przedstawicielami mojego rządu w województwach nie tylko po to, by reprezentować skutecznie rząd w województwie, ale także jako korpus do wielkiego, solidarnego zadania, jakim jest reforma administracji rządowej właśnie na poziomie województwa - powiedział podczas nominacji premier Donald Tusk.
Jak podkreślił premier, jednym z pierwszych zadań nowej administracji jest doprowadzenie do dalszej decentralizacji. - Chcemy, abyście pomogli nam wzmocnić zaufanie do samorządu terytorialnego – powiedział Donald Tusk. Zdaniem premiera skuteczność reform administracyjnych będzie teraz zależała m.in. od determinacji wojewodów. Nawiązał tym samym do wcześniejszej deklaracji, jaką złożył podczas wygłaszania exposé w Sejmie. Premier zapowiedział wówczas, że jego gabinet zamierza przekazać część kompetencji wojewodów marszałkom województw.
Oczekiwania „niestandardowe”
Premier zaznaczył, że oczekiwania wobec ich pracy są "niestandardowe". Podkreślił, że rząd nie ukrywał, iż jednym z pierwszych zadań nowej administracji są postępy w decentralizacji.
- Chcemy, abyście pomogli nam, mimo że reprezentujecie alternatywną dla samorządu administrację, wzmocnić zaufanie do samorządu terytorialnego - powiedział Tusk. - Solidarna praca wojewodów, również na rzecz wzmacniania samorządu, może w realizacji zobowiązania przekazywania kompetencji samorządom i tworzenia państwa przyjaznego obywatelom.
Premier trzyma kciuki
Według premiera, przed wojewodami stoi zadanie "trudne, właściwie heroiczne". "Ale myśmy wiedzieli kogo wybrać" - dodał Tusk. Pogratulował wojewodom: „Trzymam za was kciuki i liczę na dobra współpracę z wami”.
Peresonalia Romana Zaborowskiego
Wojewoda Pomorski (od 29 listopada 2007 r.). Żonaty, 4 dzieci. Wykształcenie: wyższe – magister, Pełnione funkcje w PO: Członek Zarządu Regionu, Członek Rady Regionu, Członek Krajowej Komisji Rewizyjnej PO.
Urodził się w 1956 r. na Ziemi Bytowskiej i z tą częścią Pomorza związany jest do dnia dzisiejszego. Ukończył studia w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Koszalinie z tytułem magistra inżyniera budownictwa lądowego. Od 1982 r. pracował kolejno jako nauczyciel matematyki, następnie dyrektor szkoły, wreszcie w nadzorze pedagogicznym jako wizytator delegatury słupskiego kuratorium oświaty. W roku 1994 został powołany na stanowisko zastępcy burmistrza miasta Bytowa. Tą funkcję pełnił przez dwie kolejne kadencje, aż do roku 2002. Był nauczycielem w Gimnazjum nr 2 w Bytowie. Do 29 listopada był starostą bytowskim.
W latach 1990-94 oraz 1998-2002 sprawował funkcję radnego miejskiego. Obecnie jestem radnym Rady Powiatu Bytowskiego. Jest aktywnym członkiem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego pełniąc w tej organizacji w chwili obecnej funkcję wiceprezesa zarządu oddziału. Zaangażowany również w działalność Ochotniczej Straży Pożarnej, jest prezesem Zarządu Gminnego w Bytowie. Współzałożyciel Stowarzyszenia "Nazaret" w Bytowie, które za główny cel stawia sobie wszechstronną pomoc rodzinom. Jest członkiem Platformy Obywatelskiej od początku jej istnienia, obecnie pełni funkcję przewodniczącego Koła Powiatowego w Bytowie. Startował z listy PO do Sejmu, lecz nie zdobył mandatu.
Żonaty, ma czworo dzieci - trzech synów i córkę. Żona Elżbieta jest nauczycielem bibliotekarzem. Najstarszy syn rozpoczyna studia w Politechnice Gdańskiej, najmłodszy - kl. I szkoły podstawowej.
Zainteresowania: polityka, historia. Czas wolny poświęca rodzinie, przyjaciołom i aktywnemu wypoczynkowi (sport - siatkówka, piłka nożna).
Napisz komentarz
Komentarze