Jej organizatorem było Koło Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym w Kwidzynie.
Niepełnosprawni startowali w takich konkurencjach, jak toczenie nogą piłki lekarskiej i prowadzenie krążka kijem od unihoka. Krystyna Piłkowska, przewodnicząca Koła Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym w Kwidzynie, twierdzi, że z każdym rokiem w spartakiadzie chce startować coraz więcej osób.
- Myślałam, że z czasem wszystkim znudzi się udział w spartakiadzie, ale nic takiego się nie stało. Mamy raczej coraz większe problemy z pomieszczeniem wszystkich w sali gimnastycznej, którą każdego roku użycza nam Gimnazjum nr 3 w Kwidzynie. W spartakiadzie nie chodzi o wygrywanie, ale o dobrą zabawę. Puchary, medale i dyplomy otrzymują wszyscy uczestnicy. W ten sposób podkreślamy jak ważny jest sam udział w takiej imprezie. Jako koło zajmujemy się rehabilitacją społeczną. Nie chcemy, aby niepełnosprawni siedzieli w domach, ale wychodzili na zewnątrz, spotykali się z innymi i dobrze się bawili. Spartakiada to właśnie jeden ze sposobów na wyciągniecie niepełnosprawnych z czterech ścian. Niestety, z przykrością muszę stwierdzić, że są jeszcze rodzice, którzy wolą trzymać swoje, często już dorosłe dzieci, w domach. Tak jest po prostu najłatwiej. Takie osoby nie będą nigdy samodzielne i większość swojego życia spędzą w swoim pokoju. Temu chcemy się przeciwstawiać, organizując takie imprezy jak spartakiada. Oczywiście, wspierają nas różne osoby i instytucje. Spartakiada nie mogłaby się odbyć gdyby nie wsparcie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Starostwa Powiatowego w Kwidzynie oraz Ewy Nowogrodzkiej, wójta gminy Kwidzyn - mówi Krystyna Piłkowska.
Uczestnicy spartakiady nie kryją radości z udziału w imprezie.
- Doskonale się bawiłam. To wspaniała rzecz uczestniczyć w tej spartakiadzie. Mogę spotkać się z innymi. Za rok także wezmę w niej udział - deklaruje Dorota, niepełnosprawna mieszkanka Kwidzyna, która wystąpiła konkurencjach dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
Koło Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym w Kwidzynie zrzesza ok. 50 rodziców oraz dzieci niepełnosprawnych. Swoją działalność prowadzi już 16 rok. Działa w ramach Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Od początku kieruje nim Krystyna Piłkowska. Koło pomaga dzieciom z każdym rodzajem niepełnosprawności. Jest laureatem nagrody specjalnej „Serce na dłoni”, przyznawanej przez Krajowy Komitet Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo. Przyznano ją za pomoc okazywaną dzieciom niepełnosprawnym. Pierwsze „Serce na dłoni”, otrzymał papież Jan Paweł II. Koło Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym jest organizatorem wielu imprez sportowych, w tym Integracyjnych Drużynowych Mistrzostw w Mini-Golfa oraz Olimpiady Lekkoatletycznej.
Wsparcie dla niepełnosprawnych dzieci
Koło Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym w Kwidzynie jest jednostką organizacyjną Towarzystwa Przyjaciół Dzieci z siedzibą w Warszawie. Towarzystwo posiada status organizacji pożytku publicznego. Na konto Zarządu Głównego TPD można wpłacać 1 proc. należnego podatku. Poniżej podajemy nazwę i numer konta: Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, 00-325 Warszawa, Krakowskie Przedmieście 6. BPH PBK S.A. Oddział Warszawa, ul. Jasna 1 38 1060 0076 0000 4010 2000 5651. Przekazując podatek należy napisać: 1% podatku na rzecz Krajowego Komitetu Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym (Koło Pomocy Dzieciom w Kwidzynie).
Napisz komentarz
Komentarze