W Gdańsku już nie można przez telefon lub internet umówić się na składanie wniosku. Jak wyjaśnia Teresa Kleger Rudomino – dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta w Gdańsku, terminy do końca roku są zajęte. Trzeba pofatygować się osobiście – aby zdobyć numerek do kolejki. Stare dowody tracą ważność w marcu w kraju. Natomiast za granica już od 1 stycznia nie można legitymować się dowodem książeczkowym dyrektor.
Zgodnie z ustawą z dnia 7 września 2007 r. dowody osobiste wydane przed dniem 1 stycznia 2001 r. stanowić będą dokument stwierdzający tożsamość osoby oraz poświadczający obywatelstwo polskie, nie dłużej jednak niż do dnia 31 marca 2008 r. Po dniu 1 stycznia 2008 r. nie będą natomiast uprawniać obywateli polskich do przekraczania granicy.
Ustawa nie zmieniła natomiast harmonogramu obowiązkowej wymiany książeczkowych dowodów osobistych, zatem wnioski o ich wymianę należy nadal składać do dnia 31 grudnia 2007 r.
Do wniosku o wymianę dowodu osobistego należy dołączyć:
1. dwie aktualne fotografie o wymiarach 35x45 mm przedstawiające osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami w taki sposób, aby ukazywały głowę w pozycji lewego półprofilu i z widocznym lewym uchem, z zachowaniem równomiernego oświetlenia twarzy,
2. dowód uiszczenia opłaty w wys. 30 zł , dokonanej w kasie Urzędu,
3. w przypadku osób, które nie wstąpiły w związek małżeński - odpis skrócony aktu urodzenia,
4. w przypadku osób, które wstąpiły w związek małżeński – odpis skrócony aktu małżeństwa z adnotacją o aktualnie używanym nazwisku.
Jak w PRL w kolejce z dowodem z PRL
TRÓJMIASTO. 16 tys. osób w Gdańsku i Gdyni nie wymieniło jeszcze starych dowodów książeczkowych na plastikowe. Do końca roku jest termin składania wniosków. Trzeba – jak w PRL – stać w kolejce, albo kupić od „staczy” numerek.
- 07.12.2007 00:10 (aktualizacja 23.08.2023 01:46)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze