W poniedziałek okazało się, że zarażone wirusem ptasiej grypy mięso indycze trafiło do dwóch sklepów w naszym powiecie. Na stoisko mięsne przy wejściu w sklepie Kaufland w Chojnicach oraz stoisko drobiarskie firmy Drobgen-Bis w sklepie spożywczym przy ul. 2 Lutego 10 w Brusach.
Kupili 40 kilogramów
Od Iwony Jażdżewskiej, rzecznika Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, dowiedzieliśmy się, że 40 kilogramów mięsa z wirusem ptasiej grypy trafiło do kupujących. Dziesięć kilogramów zdążyli zabezpieczyć pracownicy sanitarni. Do wtorku do stacji zgłosiła się tylko jedna mieszkanka Brus, która powiadomiła inspektorów, że kupiła w sklepie zarażony drób i nadal trzyma go w zamrażarce.
Sprawdzili i jest dobrze
W poniedziałek na fermach drobiowych w Kosobudach, Brusach i Lubni pojawili się inspektorzy z Powiatowego Inspektoratu Weterynaryjnego. Sprawdzili, czy na fermach nie było przypadków padnięcia ptactwa i czy hodowla jest odpowiednio zabezpieczona. – Na dziś możemy stwierdzić, że powiat jest bezpieczny – mówił nam we wtorek Zbigniew Ordyński, powiatowy lekarz weterynarii. Mimo wszystko wczoraj odbyło się w siedzibie PIW spotkanie powiatowego sztabu kryzysowego.
Drób sprzedawany przez Zakłady Mięsne Skiba pochodzi wyłącznie z zakładów objętych stałym nadzorem weterynaryjnym i jest bezpieczny dla zdrowia konsumentów – rozwiewa wątpliwości Karolina Talaśka z działu marketingu ZM Skiba. Na zdjęciu dwie pracownice sklepu firmowego z Placu Niepodległości Agnieszka Ojdowska i Anna Hinc.
Profilaktyka wskazana
Mówi Iwona Zalewska państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Chojnicach
Spożywaj mięso drobiowe, przetwory i jaja poddane obróbce cieplnej w temperaturze min. 70 st. C. Myj dokładnie z użyciem detergentu przedmioty, które miały kontakt z surowym drobiem. Nie dotykaj martwych lub sprawiających wrażenie chorych ptaków dzikich ani drobiu. Zadbaj, aby dzieci unikały miejsc bytowania dzikiego ptactwa oraz ferm drobiu. Myj ręce po każdym zetknięciu z ptactwem. Pamiętaj, aby surowe mięso drobiowe nie miało styczności z innymi produktami żywnościowymi. Przypominamy o przestrzeganiu zakazu przywozu z zagranicy żywego lub martwego ptactwa, drobiu i wyrobów drobiarskich, jaj, nieprzetworzonych piór i ich części, pierza, puchu oraz trofeów myśliwskich.
Część rozporządzenie ministra rolnictwa:
Rozporządzenie wprowadza generalne zakazy:
1) organizowania targów, wystaw, pokazów i konkursów z udziałem żywych ptaków,
2) przechowywania i prezentacji w celu sprzedaży, oferowania do sprzedaży, sprzedaży, dostarczania oraz każdego innego sposobu zbycia zwierząt, o których mowa w pkt. 1, na targowiskach,
3) utrzymywania kur, kaczek, gęsi, indyków, przepiórek, perlic, strusi oraz innych bezgrzebieniowców, gołębi, bażantów i kuropatw na otwartej przestrzeni,
4) pojenia drobiu wodą pochodzącą ze zbiorników, do których mają dostęp dzikie ptaki.
Napisz komentarz
Komentarze