– Taki poziom magnezu jednakże nie stanowi to zagrożenia dla zdrowia mieszkańców – zapewnia Stanisław Jażdżewski z chojnickiego sanepidu. Zdaniem Stanisława Jażdżewskiego, kierownika Oddziału Higieny Komunalnej w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Chojnicach, po zaleceniach placówki w Charzykowach wszystko wróciło do normy. – Stężenie manganu nie było na tyle duże, by zagrażało zdrowiu – mówi Jażdżewski.
Stare urządzenia...
Hydrofornia w Charzykowach do niedawna była w gestii spółki wodnej, która teraz jest w stanie likwidacji.
To jedno ze starych urządzeń, które podobnie jak inne tego typu wymagałoby już gruntownej, lecz bardzo kosztownej modernizacji. Jak mówi Arkadiusz Weder, dyrektor Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej w Chojnicach, hydrofornie technologicznie sięgają lat 50. i 60., a koszty modernizacji jednej według szacunków wynoszą około 3 mln zł.
...nowe dyrektywy
Wieku urządzeń nie uwzględniają dyrektywy unijne – przepisy coraz bardziej się zaostrzają. Jak wyjaśnia Stanisław Jażdżewski, mangan staje się uciążliwy, gdy jego stężenie przekracza 0,4 mg na litr. Dyrektywy unijne zalecają zaś jedynie 0,05 mg na litr. – W Charzykowach to stężenie było 2,3-krotnie większe. Teraz jednak odpowiada już naszym zaleceniom – dodaje Jażdżewski.
Zbyt duża ilość manganu w wodzie nadaje jej charakterystyczny posmak. Powoduje też osad na urządzeniach dystrybucyjnych, brudzenie urządzeń sanitarnych czy chociażby prania.
Napisz komentarz
Komentarze