Pracodawcy, stosując zasadę pięciodniowego tygodnia pracy, mogą wyznaczyć jako wolny od pracy każdy dzień tygodnia. W tym roku może to być także 24 grudnia, przypadający w poniedziałek - przypomina resort pracy. Dzień wolny w takim przypadku należy jednak odpracować w innym terminie, na przykład w sobotę. Czas pracy szczegółowo regulują przepisy ustawy Kodeks pracy.
W komunikacie MPiPS czytamy: Pracodawca może samodzielnie podjęć decyzję w kwestii usprawiedliwienia nieobecności pracowników przez część dnia pracy, na przykład zwolnienie ich w danym dniu z obowiązku wykonywania pracy - po godz. 12. Jednakże w takim przypadku pracownicy nie mogą utracić wynagrodzenia za czas nieprzepracowany. Jak wynika z praktyki, ten sposób skracania czasu pracy pracowników jest już przez pracodawców stosowany, w szczególności w takim dniu jak dzień 24 grudnia. Skracanie czasu pracy pracowników w tym trybie nie może dotyczyć wszystkich pracowników. Są bowiem takie rodzaje prac, które nie mogą być przerwane - ze względu na ich społeczną użyteczność lub nie mogą być wstrzymane - ze względu na określoną technologię produkcji.
Minister w wydanym komunikacie podkreśla, że nie jest upoważniony do wydania decyzji, która gwarantowałby wszystkim pracownikom krótszy czas pracy w Wigilię, 24 grudnia. Jest to bowiem sprawa indywidualna dla każdego pracodawcy.
Tegoroczna Wigilia możne być wyjątkowa – rodzinna i świąteczna już od rana. Obyśmy nie spędzili jej w kolejkach po karpia, w bieganinie po ostatnie prezenty gwiazdkowe i po tradycyjną choinkę.
Jak spędzisz Wigilię? Napisz, podziel się swoją refleksją....
Wolna Wigilia – można będzie świętować
ŚWIĘTA TUŻ, TUŻ. Pracodawca może uczynić Wigilię dniem wolnym od pracy. Ministerstwo Pracy wydało komunikat w sprawie możliwości podjęcia przez pracodawców decyzji o wyznaczeniu zbliżającej się Wigilii Bożego Narodzenia jako dnia wolnego od pracy.
- 15.12.2007 01:05 (aktualizacja 23.08.2023 06:41)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze