W tym roku w scence kolędowej dzieci opowiedzą o Dobrej Nowinie i pomocy dla dzieci w Peru. Przy okazji kolędowania zbiorą datki, które Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci (PDMD) przeznaczy na budowę domów dla dzieci ulicy, szkół dla dzieci pozbawionych dostępu do nauki, opiekę medyczną dla chorych, opiekę i stypendia dla dzieci zmuszanych do pracy i formację chrześcijańską. Ale - co podkreślają organizatorzy - wartość akcji nie mierzy się sumą zebranych pieniędzy, ale skutkami duszpasterskimi. To kolędowanie „jest wyrazem autentycznego apostolstwa misyjnego dzieci wśród dorosłych”.
Dzieci do kolędowania przygotowywały się od początku Adwentu. Katecheci i animatorzy PDMD przeprowadzili katechezy wprowadzające w klimat misyjnego zaangażowania dzieci, opowiadali o sytuacji ich rówieśników w Peru. W drugi dzień świat Bożego Narodzenia w parafiach odbędzie się tzw. rozesłanie kolędników misyjnych. Podczas Mszy św. dzieci otrzymają błogosławieństwo, a parafianie zostaną poinformowani o czasie i celu przedsięwzięcia. Dzieci będą kolędować między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem. Mogą również przygotować jasełka misyjne. Przy tych okazjach zbiorą pieniądze na rzecz dzieci w Peru.Przypadająca 6 stycznia uroczystość Objawienia Pańskiego (tradycyjnie zwana Trzech Króli) jest Misyjnym Dniem Dziecka. Tego dnia odbywa się podsumowanie akcji Kolędnicy Misyjni w parafiach.
W 2006 r. polskie dzieci należące do Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci zebrały ponad milion dwieście osiemdziesiąt pięć tysięcy złotych (dokładnie 1 285 441, 09 zł). Znacząca część tej kwoty pochodziła z ofiar dzieci pierwszokomunijnych (722 308, 80 zł), w 40 diecezjach przy okazji I Komunii Świętej dzieci pomagają swoim rówieśnikom w krajach misyjnych. Kolędnicy Misyjni uzbierali kwotę 345 531,11 zł, która wsparła 28 projektów, niosących pomoc 36 624 dzieciom w Republice Środkowoafrykańskiej w regionach najbardziej dotkniętych w czasie rebelii z przełomu 2003 i 2004 roku.
Zebrane w tym roku pieniądze zostaną przekazane na projekty w Peru. Kraj ten leży w zachodniej części Ameryki Południowej nad Oceanem Spokojnym. To kraj o ponad 80 strefach klimatycznych. Na powierzchni czterokrotnie większej od Polski żyje prawie 10 mln mniej mieszkańców. Pomimo wielu bogactw naturalnych Peru należy do najbiedniejszych i najbardziej zacofanych krajów Ameryki Południowej. Ponad połowa mieszkańców żyje w ubóstwie, problem ten dotyka zwłaszcza dzieci. W ciągu jednego roku życie traci 20 tys. dzieci przed ukończeniem 1. roku życia. Te, które przeżyją, niejednokrotnie muszą się borykać z bezdomnością. Tylko na ulicach Limy (stolica Peru) i kilku innych miast żyje ich kilka tysięcy. Ponad 2 mln małych Peruwiańczyków (ok. 51%) musi pracować.
Około 90% ludzi wyznających religię jest katolikami. Ewangelizacja Peru rozpoczęła się w XVI wieku, wraz z przyjściem Hiszpanów na tamte tereny. Do dziś w ludowej religijności Peruwiańczyków zachowało się jednak wiele elementów pogańskich. Największym problemem Kościoła w Peru jest brak rodzimych kapłanów. W kraju tym jest obecnie 64 polskich misjonarzy: 37 księży diecezjalnych, 18 księży zakonnych, 4 siostry zakonne i 5 misjonarzy świeckich.
W Peru jest garstka ludzi zamożnych i szerokie grono biednych. Misjonarze są obrońcami ubogich, występują przeciwko niszczycielskiej działalności mafii i przemytników. Niejednokrotnie płacą za to życiem, jak dwaj polscy franciszkanie pracujący w Andach w Pariacoto. O. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek zostali zamordowani w Peru w 1991 r.
6 stycznia w kościołach w Polsce odbywa się także dzień solidarności z misjonarzami. Papieskie Dzieła Misyjne i Komisja ds. Misji Episkopatu Polski po raz kolejny wspólnie będą animować dzień współpracy duchowej i materialnej Kościoła w Polsce na rzecz ponad 2150 naszych misjonarzy, pracujących na wszystkich kontynentach świata.
Rok 2008 Konferencja Episkopatu Polski ogłosiła Rokiem Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci z okazji 150-lecia Dzieła w naszym kraju. PDMD rozpoczęło swoją działalność w Krakowie na przełomie lat 1857/1858. Tam właśnie, dokładnie w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, w dniach 6, 7 czerwca odbędzie się Krajowy Kongres Misyjny Dzieci pod hasłem „Od Bałtyku po gór szczyty jesteśmy misjonarzami Chrystusa”. Papieskiemu Dziełu Misyjnemu Dzieci poświęcona jest tegoroczna edycja konkursu „Mój szkolny kolega z misji”, przeznaczonego dla wszystkich uczniów i nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjalnych. Jego hasło brzmi: „Dzieci – dzieciom misji. 150 lat Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci w Polsce”.
Reklama
Kolędnicy Misyjni pomogą dzieciom
POMORZE. "Muchas gracias, hermanos. Dziękujemy szczerze, niech Wam Pan błogosławi i anioł zawsze strzeże” – te słowa usłyszą przyjmący kolędujących małych misjonarzy. Dzieci z Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci w niemal wszystkich diecezjach w kraju rozpoczną w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia akcję „Kolędnicy Misyjni”.
- 23.12.2007 00:13 (aktualizacja 23.08.2023 08:22)
Napisz komentarz
Komentarze