Główna zasada: jeść z umiarem. Warto także stosować przyprawy ułatwiające trawienie.
Nalewki, mięta
W krajach śródziemnomorskich dla lepszego trawienia używa się kilku gatunków alkoholu. Najpierw, przed jedzeniem, na zaostrzenie apetytu wypija się aperitif, który jest mieszanką nalewek ziołowych i korzennych. Potem, w zależności od serwowanych potraw, pojawiają się białe i czerwone wina. Najbardziej sutą ucztę kończy się kieliszkiem brendy, koniaku lub grapy. Na Cyprze popija się sok z owoców drzewa chlebowego rozcieńczony wodą. Arabowie swoje potrawy mięsne (głównie wołowe) połączone z roślinami strączkowymi i ciężkie, słodkie, tłuste ciasta zapijają herbatą łączoną ze świeżą miętą. Prawie przy każdym arabskim, czy egipskim domu znajduje się malutki ogródek lub duża donica z miętą.
W Indiach, a także w większości krajów Azji stosowana jest cała gama przypraw.
Woda i herbatki
Nie wszystkie potrawy na raz zalegają żołądek. Gdyby jednak doszło do obżarstwa, co i w Indiach się zdarza, zwłaszcza na ucztach weselnych, Hindusi stosują metodę leczenia wodą. Przy łagodniejszych stanach wystarczy tylko przez kilka dni, jako jedyny posiłek spożywać wodę. W trudniejszych przypadkach, jeśli występują obrzęki, gorączka, dodatkowo ciało obkłada się tamponami z zimną wodą.
Chińczycy mają swoje ziołowe herbatki z czterech, albo i 24 ziół. Są dwa typy herbat: jasne i ciemne. Jasne można pić codziennie, są łagodne. Ciemne mają cierpki smak, znakomicie pomagają na wszelkie dolegliwości żołądkowe. Leczy się nimi obżarstwo, zatrucie, niestrawność.
W Ameryce Łacińskiej najlepszym lekarstwem są także zioła. W Meksyku do wszelkich potraw dodaje się silantre (zielona kolendra). Indianie z Amazonii wyrabiają chuchiugłaso - jest to cierpka, gęsta nalewka z kory smoczego drzewa. Pije się ją dodając dwie łyżeczki do szklanki herbaty. Leczy wszystkie dolegliwości żołądka. Chilijczycy po sutych potrawach stosują zioło boldo, a w Argentynie zarówno na zaspokojenie głodu, jak i wyleczenie z obżarstwa stosuje się yerba mate.
Ostatecznie raphacholin
W Polsce stosuje się różne leki na dolegliwości żołądkowe. Żeby święta były zdrowe należy koniecznie stosować majeranek i kminek zwłaszcza do potraw z wieprzowiny. Nie powinno też zabraknąć pieprzu ziołowego i prawdziwego. Ważny jest chrzan, jako dodatek do mięsa i ryb. Na stole powinny się pojawić: czerwona kapusta, ćwikła, buraki i oczywiście borówki. Są to składniki, które pomagają w trawieniu. Nie należy zapomnieć o surówkach, jak kapusta kiszona, marchew, burak, seler, jabłka, najlepiej zakwaszane sokiem z cytryny i słodzone miodem. Dobrym lekiem na trawienie jest napar z anyżu i czarnuszki. Obie te przyprawy znakomicie wpływają na trawienie i likwidują wzdęcia. Są też zielone listki arcydzięgla (anżelika), którymi dekoruje się ciasta - to najlepsza u nas przyprawa trawienna.
W Polsce także stosuje się nalewki – np. orzechowe, miętowe, które pomagają w trawieniu. Oczywiście, najłatwiej sięgnąć po... raphacholin.
Po obfitym jedzeniu - najłatwiej sięgnąć po... raphacholin
ZDROWO ŻYĆ. Święta, Sylwester, Nowy Rok - to tradycyjnie zastawiony stół i jedzenie. Pyszne potrawy, często ponad miarę i potem kłopoty żołądkowe. Co zrobić, aby nie wylądować w święta w pogotowiu?
- 27.12.2007 00:46 (aktualizacja 23.08.2023 11:40)
Napisz komentarz
Komentarze