Spowoduje to ograniczenie produkcji, zmniejszenie emisji dwutlenku węgla oraz zmniejszy górę prawie niezniszczalnych toreb – ekologicznej bomby.
W Polsce rocznie wyrzuca się ok. 35 mln torebek, jest to ok. 60 tys. ton (tona to około 165 kg ropy naftowej). Wykorzystanie takich ilości energii wiąże się z emisją do atmosfery gazów cieplarnianych. Łącznie w skali kraju oznacza to produkcję nawet 10 mln ton dwutlenku węgla!
Papierowe zamiast foliowych
Z tych powodów świat zaczął toczyć wojnę ze szkodliwymi torebkami. – Wiele krajów prowadzi już od dawna intensywne działania zmierzające do zastąpienia ich torbami wielokrotnego użytku oraz torbami ekologicznymi. Wśród nich znajdują się m.in.: Anglia, Belgia, Francja, Włochy, Holandia, Hongkong, Hiszpania, Luksemburg, Niemcy, Nowa Zelandia – wymienia Dariusz Żółtowski, dyrektor zarządzający spółki Gam, producenta wielorazowych toreb. Powstała Koalicji na rzecz Ekologicznych Zakupów. Inicjatywy samorządów, takie jak np. rady miejskiej w Łodzi dają nadzieję, że Polska niedługo dołączy do tej grupy.
Torebki na 400 lat!
Zgodnie z uchwałą rady w Łodzi, handlowcy zamiast jednorazowych torebek foliowych będą musieli wydawać klientom torebki papierowe. Za łamanie przepisu ukarany zostanie właściciel sklepu a nie sprzedawca. Może mu grozić kara od 20 zł do 5 tys. zł. Przepis ma obowiązywać od 1 czerwca 2008 r.
Sprawą torebek foliowych zajmują się samorządy i urzędy w poszczególnych miastach. Na przykład w Łodzi pomysłodawcą odpowiedniej uchwały byli radni PiS. Przyjęcie takiej uchwały jest zgodne z prawem.
Celem tej inicjatywy jest przede wszystkim dbałość o porządek oraz ograniczenie zaśmiecania miasta przez foliowe reklamówki. Warto przypomnieć, że taka plastikowa torebka rozkłada się nawet 400 lat.
Małymi krokami do celu
– Jednorazowe torby na zakupy są w tej chwili śmieciem najbardziej widocznym. Zaśmiecanie ziemskich krajobrazów jest wyzwaniem i zagrożeniem współczesności – uważa dr Witold Lenart, wicedyrektor Centrum Badań nad Środowiskiem UW. Trafiają one m.in. do wód, gdzie stają się elementem osadów dennych albo sztuczną warstwą wbudowaną w strefę roślinności przybrzeżnej. W zwojach plastiku i torbach ginie wiele organizmów. Jak mówi Ireneusz Chojnacki, dyrektor organizacji ekologicznej WWF Polska, niewiele trzeba, by wiele zmienić, wystarczą małe czynności każdego dnia. – Dlatego namawiamy, by każdy stoczył walkę ze swoim lenistwem i złymi przyzwyczajeniami. To właśnie od nas zależy przyszłość naszego otoczenia – dodaje.
Według dr. Witolda Lenarta perspektywa akcji ekologicznych zakupów w polskich warunkach powinna potrwać dwa, trzy lata. W tym czasie ograniczenie zużycia jednorazówek może wynieść ok. 15 proc., z perspektywą osiągnięcia 25 proc. w dalszych latach. Oznacza to zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o ok. 2 – 3 mln ton rocznie. (Dane wg „Rzeczpospolitej”)
Walka z plastykowymi torbami - ekologiczna bomba
POMORZE. Wysypiska zawalone są plastikowymi workami. Powstała Koalicji na rzecz Ekologicznych Zakupów, która proponuje, aby towary pakować do toreb wielokrotnego użytku.
- 28.12.2007 09:03 (aktualizacja 23.08.2023 12:34)
Napisz komentarz
Komentarze