Konsultacje dla branży turystycznej na Pomorzu
Swoją wiedzę przekazują uczestnikom podczas indywidualnych i grupowych sesji doradczych.
W najbliższych sześciu latach na rozwój turystyki w Polsce przeznaczono blisko 1,5 miliarda euro z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. Są to środki dostępne w ramach programów operacyjnych: Innowacyjna Gospodarka, Rozwój Polski Wschodniej oraz Regionalnych Programów Operacyjnych. Kolejne 2,5 miliarda euro zarezerwowane jest w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki na inwestycje w kadry, m.in. szkolenia, z których korzystać może również branża turystyczna. Zyska ten, kto przedstawi dobry pomysł na działalność turystyczną i prawidłowo wypełnieni wniosek o dotacje. Nie bez znaczenia jest również znalezienie partnerów do współpracy przy tworzeniu produktu turystycznego. Jest o co walczyć, zwłaszcza że w poprzednim okresie programowania (lata 2004-2006) z funduszy strukturalnych na rozwój turystyki wydano kilkakrotnie mniej – 130 mln euro (środki w ramach ZPORR – Działanie 1.4. Rozwój turystyki i kultury).
Pomocy w skutecznych staraniach o pieniądze na rozwój turystyki w latach 2007-2013 udzielają eksperci ogólnopolskiego projektu „Turystyka – wspólna sprawa”. To pierwsza tak duża inicjatywa, dzięki której branża turystyczna kompleksowo przygotowuje się do tworzenia i rozwijania markowych produktów turystycznych. Oprócz doradztwa w zakresie pozyskiwania środków z Unii Europejskiej, jego uczestnicy mogą liczyć na pomoc ekspertów w kilkunastu innych dziedzinach, wśród których największą popularnością w województwie pomorskim cieszą się konsultacje z obsługi klienta. W trakcie spotkań z konsultantami przedsiębiorcy i samorządowcy dowiadują się, jak rozpoznawać typ klienta i dopasować do niego odpowiedni rodzaj postępowania, a także jak przezwyciężać bariery w komunikacji i jak odczytywać niewerbalne sygnały w trakcie rozmowy.
Pierwsze pomysły, jak wykorzystać wiedzę nabytą podczas szkoleń i doradztwa z pozyskiwania unijnych funduszy na rozwój turystyki w województwie pomorskim, mają tutejsi przedsiębiorcy. To duża szansa między innymi dla firm oferujących aktywny wypoczynek na morzu.
– Obecnie czekam na rozpatrzenie wniosku o dofinansowanie budowy jachtów. Zamierzam wynajmować łodzie, a w planach mam także organizowanie rejsów. To znakomity produkt turystyczny dla firm, którym zależy na zintegrowaniu swoich pracowników – przekonuje Wojciech Nowak, dyrektor Biura Turystyki Aktywnej HORN z Gdańska. Środki na realizację celu chce pozyskać ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Podstawowe informacje o projekcie „Turystyka – wspólna sprawa”
„Turystyka – wspólna sprawa” to pierwszy w Polsce duży projekt szkoleń i doradztwa dla branży turystycznej. Korzystają z niego przedsiębiorcy, samorządy lokalne oraz organizacje wspierające rozwój turystyki. Jego celem jest poprawa konkurencyjności branży turystycznej poprzez podniesienie umiejętności zawodowych osób w niej pracujących.
Polską branżę turystyczną charakteryzuje wciąż niski poziom wykształcenia kadr świadczących usługi oraz brak szerszej współpracy regionalnej. Odpowiadając na te problemy, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przygotowała kompleksowy projekt szkoleniowo-doradczy, który ma do spełnienia trzy podstawowe zadania:
- podnieść umiejętności tworzenia, rozwijania i promowania markowych produktów turystycznych w formule sieciowej, tj. poprzez współpracę różnych podmiotów działających na jednym obszarze,
- podnieść wiedzę dotyczącą różnych zagadnień branżowych związanych z działalnością turystyczną,
- doskonalić znajomość języków obcych.
Projekt jest adresowany do przedsiębiorstw turystycznych, jednostek samorządu terytorialnego, organizacji przedsiębiorców i pracodawców, organizacji wspierania przedsiębiorczości oraz organizacji pozarządowych działających w sektorze turystyki. W szkoleniach może uczestniczyć zarówno kadra zarządzająca, jak również pracownicy wymienionych podmiotów. Udział w nich weźmie, co najmniej 10 tysięcy osób, spędzając w salach szkoleniowych blisko 800 000 godzin. Szkolenia są tylko częściowo odpłatne dla uczestników, w większej części koszty szkoleń są pokrywane z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Realizowane są trzy edycje projektu „Turystyka – wspólna sprawa”. Pierwsza edycja, wdrażana od stycznia 2006 r. pod kierownictwem firmy Doradztwo Gospodarcze DGA SA, obejmuje województwa: dolnośląskie, podlaskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie oraz świętokrzyskie. Druga edycja, realizowana jest od lipca 2006 r. pod kierownictwem F5 Konsulting Sp. z o.o., obejmuje województwa: małopolskie, lubelskie, śląskie, warmińsko – mazurskie oraz zachodniopomorskie. Trzecia edycja, wdrażana od września 2006 r. pod kierownictwem firmy Doradztwo Gospodarcze DGA SA, obejmuje województwa: mazowieckie, lubuskie, łódzkie, opolskie, podkarpackie, wielkopolskie.
Projekt jest realizowany na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości przez Konsorcjum w składzie: Doradztwo Gospodarcze DGA SA, F5 Konsulting Sp. z o.o., Central Europe Trust Polska Sp. z o.o., JDJ Bachalski Sp. z o.o., Migut Media SA.
Środki dostępne w ramach programów operacyjnych: Innowacyjna Gospodarka, Rozwój Polski Wschodniej oraz Regionalnych Programów Operacyjnych.
Suma środków przeznaczonych na turystykę w poszczególnych programach operacyjnych na lata 2007-2013:
Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka – blisko 170 mln euro,
Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej – blisko 170 mln euro,
Regionalne Programy Operacyjne – ponad 1,030 mld euro.
Organizatorzy, kontakt
Ogólnopolskimi patronami projektu „Turystyka – wspólna sprawa” są: Polska Organizacja Turystyki, Polska Izba Turystyki, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, Polska Federacja Pilotażu i Przewodnictwa oraz Rada Krajowa Izb Turystyki.
Projekt „Turystyka – wspólna sprawa” objęty jest patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego. Partnerami projektu w województwie pomorskim są: Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna, Portal Województwa Pomorskiego www.WrotaPomorza.pl, Gdańska Organizacja Turystyczna, PBP Orbis Sp. z o.o., Portal Regionalny www.Chojnice.pl, Lokalna Organizacja Turystyczna Bory Tucholskie, Lokalna Organizacja Turystyczna Ustka, Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemi Kwidzyńskiej, Stowarzyszenie Turystyczne Kaszuby, Stowarzyszenie Turystyczne Ziemia Wejherowska, Fundacja Partnerstwo dla Słupi.
Zgłoszenia na szkolenia: Regionalne Biuro Projektu w Gdańsku, tel.: 0 58 307 42 44, fax: 0 58 307 42 44, e-mail: [email protected].
(www.tws.org.pl)
Są pieniądze do wzięcia na turystykę
POMORZE. Jak zdobyć pieniądze na rozwój nowych produktów turystycznych na Pomorzu? Jak przyciągnąć turystów, a następnie zapewnić im usługi wysokiej jakości? Odpowiedzi na pytania nurtujące przedsiębiorców i samorządowców udzielają eksperci projektu „Turystyka – wspólna sprawa”.
- 21.01.2008 00:17 (aktualizacja 26.07.2023 19:05)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze