Stanowisko Centrali NFZ wobec ostatnich żądań Porozumienia Zielonogórskiego
Warszawa, 14 stycznia 2008 r.
Stanowisko Narodowego Funduszu Zdrowia
w związku z zapowiedziami przedstawicieli Porozumienia Zielonogórskiego, dot. planowanego na 16 stycznia 2008 r. zamknięcia gabinetów lekarzy rodzinnych zrzeszonych w Federacji, przedstawiam stanowisko Narodowego Funduszu Zdrowia.
· Zamknięcie gabinetu i zaprzestanie udzielania świadczeń przez lekarza rodzinnego NFZ potraktuje jako porzucenie pacjentów, co automatycznie oznacza unieważnienie przez Fundusz tzw. aktywnej listy pacjentów
(aktywna lista pacjentów stanowi podstawę comiesięcznych rozliczeń lekarza rodzinnego z NFZ). Lekarz, który po zamknięciu gabinetu zechce znowu przyjmować pacjentów za pieniądze z NFZ, będzie musiał od początku zbierać deklaracje od pacjentów i od nowa tworzyć „aktywną listę”.
· Pacjent pozbawiony dostępu do świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej w sytuacji nagłego zachorowania może zgłosić się po pomoc do szpitala lub lekarza specjalisty, który przyjmie go bez skierowania od lekarza rodzinnego. Może również skorzystać z usług nocnej i świątecznej wyjazdowej i ambulatoryjnej opieki lekarskiej, którą prowadzą głównie szpitale oraz stacje pogotowia ratunkowego (numery telefonów podane są w każdej przychodni lub gabinecie lekarza rodzinnego).
NFZ zapłaci za wszystkie porady udzielone pacjentom porzuconym przez lekarzy zrzeszonych w Porozumieniu Zielonogórskim. Do 16 stycznia 2008 r. będą przygotowane wszystkie regulacje prawne niezbędne do zapewnienia pacjentom dalszej opieki medycznej.
· Narodowy Fundusz Zdrowia przeprasza pacjentów zagrożonych zamknięciem gabinetów przez lekarzy rodzinnych zrzeszonych w Porozumieniu Zielonogórskim za przejściowe problemy i prosi o korzystanie zaproponowanych rozwiązań i opieki lekarzy specjalistów.
Zapewniamy, że jako dysponent pieniędzy publicznych NFZ zrobił wszystko, aby zapewnić Państwu dostęp do leczenia. Podczas grudniowych negocjacji z przedstawicielami Porozumienia Zielonogórskiego, NFZ uwzględnił wszystkie postulaty PZ. Jesteśmy odpowiedzialni za Państwa bezpieczeństwo i musimy zapewniać opiekę medyczną przez cały rok, a nie tylko przez 4 miesiące.
Podkreślamy, że materiały określające warunki udzielania świadczeń w podstawowej opiece zdrowotnej na 2008 rok powstały we współpracy z PZ i zostały przez Porozumienie zaakceptowane, podobnie jak wysokość nakładów finansowych na rok 2008 (stawka kapitacyjna na 1 pacjenta to 81 zł).
Wobec braku przekonujących argumentów ze strony PZ, działania Federacji odbieramy jako wystąpienie polityczne, wymierzone przeciw planowanym zmianom w systemie opieki zdrowotnej.
Dlaczego Porozumienie Zielonogórskie nie chce dalej leczyć pacjentów?
(cztery argumenty wg pisma PZ z 8 stycznia 2008 r.):
1. Narodowy Fundusz Zdrowia udostępnia lekarzom z Porozumienia Zielonogórskiego darmową aplikację rozliczeniowo-sprawozdawczą tylko do 30.04.2008 r.
Stanowisko NFZ:
Ustalenia poczynione z przedstawicielami PZ podczas spotkań w Ministerstwie Zdrowia w grudniu ub. roku, dotyczyły udostępnienia przez NFZ lekarzom zrzeszonym w Federacji darmowej aplikacji do rozliczania się i sprawozdawczości świadczeń w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna (w załączeniu pismo podpisane przez podsekretarza stanu w MZ Pana Andrzeja Włodarczyka). Przedstawiciele PZ uzależniali wówczas podpisanie umów z NFZ na 2008 r. od udostępnienia im przez płatnika darmowej aplikacji. Twierdzenie, jakoby przedstawiciele PZ reprezentowali wówczas „wszystkich świadczeniodawców”, jest nieprawdziwe, ponieważ większość świadczeniodawców posiadających umowy z NFZ na inne rodzaje świadczeń (szpitalnictwo, ambulatoryjna opieka specjalistyczna, ratownictwo medyczne) już od kilku miesięcy rozlicza się z płatnikiem za pomocą własnych aplikacji i nie korzysta z darmowego oprogramowania NFZ.
2. Konieczność wyjaśnienia spraw otwartości systemów informatycznych, aplikacji, aktualizacji.
3. Planowane zmiany w Rozporządzeniu Ministra Zdrowi dot. przekazywania danych medycznych.
Stanowisko NFZ:
Ani Fundusz ani Porozumienie Zielonogórskie nie ma kompetencji do tworzenia prawa w tym zakresie. Ustawa o informatyzacji narzuca stosowanie tzw. otwartych formatów w rozliczeniach. Zmiana ta oznacza również otwarcie rynku informatycznego i kończy problem monopolizacji oprogramowania do rozliczeń z NFZ.
4. Planowane zmiany w ochronie zdrowia przygotowane przez rząd RP, co również skutkuje zmianami zapisów w umowach.
Stanowisko NFZ:
Planowane zmiany w systemie ochrony zdrowia nie mogą mieć bezpośredniego przełożenia na kontraktowanie przez NFZ świadczeń, ponieważ pacjenci muszą być zabezpieczeni medycznie przez cały rok, niezależnie od zapowiedzi i działań rządu. Działania Porozumienia Zielonogórskiego odbieramy jako polityczne wystąpienie przeciw reformom rządu i celową destabilizację systemu opieki zdrowotnej, co jest działaniem przeciw interesowi publicznemu i interesowi Państwa.
Przekazał: Mariusz Szymański rzecznik prasowy Pomorskiego Oddziału NFZ w Gdańsku
Cztery argumenty „centrali” w „dyskusji” o służbie zdrowia
ZDROWIE. Narodowy Fundusz Zdrowia tłumaczy dlaczego Porozumienie Zielonogórskie nie chce dalej leczyć pacjentów? Przestawia cztery argumenty według pisma Porozumienia Zielonogórskiego z 8 stycznia 2008 r. W stanowisku czytamy, że działania Porozumienia Zielonogórskiego centrala NFZ odbiera jako polityczne wystąpienie przeciw reformom rządu i celową destabilizację systemu opieki zdrowotnej, co jest działaniem przeciw interesowi publicznemu i interesowi Państwa...
- 21.01.2008 00:05 (aktualizacja 04.08.2023 02:05)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze