Od kilkunastu miesięcy realizowany jest w Gdańsku program „Gdańsk Światową Stolicą Bursztynu”. List intencyjny w sprawie uruchomienia klastra Gdańska Delta Bursztynu w województwie pomorskim podpisano 10 stycznia w Muzeum Bursztynu w Gdańsku.
Uroczystość - z udziałem prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza - odbyła się w trakcie wernisażu w siedzibie muzeum wystawy autorskiej Andrzeja Bossa, znanego polskiego projektanta biżuterii artystycznej.
Wspólne działanie
- W branży bursztynniczej klaster jest szczególnie potrzebny - powiedział Robert Pytlof, koordynator do spraw bursztynu w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. - Bowiem większość firm tej branży jest małych, przeważnie rodzinnych. Działanie w pojedynkę bez większego kapitału na pewno przynosi mniejsze efekty handlowe i promocyjne niż skupienie w klastrze.
Dlatego pomorscy bursztynnicy porozumieli się w tej sprawie z Instytutem Badań nad Gospodarką Rynkową oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. Włączyli się do pilotażowego projektu: „Stymulowanie innowacyjnością gospodarki województwa pomorskiego przez wspieranie klastrów - koncepcja polityki i działania pilotażowe”.
- List intencyjny podpisały wszystkie ważne jednostki naukowo - badawcze w Gdańsku - kontynuuje Pytlof. - To ogromnie ważne, ponieważ dotąd kontakt firm bursztyniarskich ze środowiskami badawczymi był niedostateczny.
Nie chodzi o kontakt z badaczami takimi jak - Wiesław Gierłowski, prezes Światowej Rady Bursztynu czy Barbara Kosmowska - Cyranowicz. Osoby te biorą udział w Międzynarodowych Targach Bursztynu AMBERIF, organizują seminaria, są znani pracownikom branży bursztynniczej. Ważne jest, by doprowadzić do spotkań ludzi z branży bursztynniczej z pracownikami Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Gdańskiego i Akademią Sztuk Pięknych, co już się częściowo udało. Przedstawiciele tych uczelni bowiem podpisali się pod listem intencyjnym.
Na cały świat
Celem klastra jest zintegrowanie branży bursztynników. Na płaszczyźnie klastra podejmowanych będzie coraz więcej działań wspólnych promocyjnych i związanych z handlem zagranicznym. Wyłoniły się trzy komisje robocze klastra bursztynniczego. Do końca kwietnia br. zapadnie decyzja o tym, jak często odbywać się będą spotkania. Zostanie wypracowana koncepcja dalszego funkcjonowania inicjatywy klastrowej – sposobu jej organizacji i źródeł finansowania.
- W dalszej kolejności stworzone zostanie biuro klastra Gdańska Delta Bursztynu, które na początku przejmie działania promocyjne, będzie to rodzaj biura handlu zagranicznego - dodaje Robert Pytlof. - Poprzez biuro szukać się będzie ofert dla pomorskich bursztynników na całym świecie.
Biuro finansować będą bursztynnicy. Pojawiła się inicjatywa, aby pracowników wyłonić w drodze konkursu spośród absolwentów wyższych uczelni o specjalnościach marketingowych i ekonomicznych. Nowa osoba świeżym okiem spojrzy na nową placówkę i zaproponuje efektywne jej działanie. Będzie to, jak stwierdza Pytlof, możliwość wejścia na nową ścieżkę kariery dla młodych ludzi. Jest to cenna inicjatywa, bowiem wyroby bursztynowe są jednym z cenniejszych polskich artykułów eksportowych. Zakres działania klastra będzie się stopniowo rozwijał.
Klaster w Światowej Stolicą Bursztynu?
GDAŃSK. Bursztynnicy pomorscy chcą skupić swoje działania marketingowe w innowacyjnym klastrze. Mają płonne plany, aby uczynić z Gdańska światową stolicę bursztynu.
- 26.01.2008 00:05 (aktualizacja 04.08.2023 13:54)
Napisz komentarz
Komentarze