- Sport wyczynowy zajmuje silną pozycję w życiu społecznym, czy tendencja ta przekłada się także na inne dziedziny życia?
- Sport nie tylko angażuje emocjonalnie miliony ludzi i pobudza wielkie pokłady patriotyzmu narodowego, lokalnego, czy klubowego, ale także stał się istotnym sektorem współczesnego biznesu. W tym, i nie tylko w tym kontekście, aktywność związana ze sportem wyczynowym podlega coraz dalej idącej jurydyzacji, to znaczy różne przejawy aktywności sportowej regulowane są coraz bardziej kazuistyczne przez różne dziedziny prawa. Jest to tendencja uniwersalna we wszystkich cywilizacyjnie rozwiniętych krajach świata. W tym kontekście ważne stają się przepisy prawa karnego, cywilnego, administracyjnego, pracy, finansowego i podatkowego, prawa handlowego, a także prawa międzynarodowego. Można dziś mówić o kształtowaniu się nowej dyscypliny prawnej. Jest nią prawo sportowe, które ma niewątpliwie wymiar interdyscyplinarny, a przez to bardzo szeroki zakres przedmiotowy. Problem ten dostrzegają władze publiczne podejmując bardziej lub mniej udane próby kodyfikacji sportu wyczynowego, również w jego formie zawodowej. Przykładem jest zobowiązująca w naszym kraju od 2005 r. ustawa o sporcie kwalifikowanym.
- Kto tak naprawdę jest odbiorcą systemu prawa sportowego?
- System prawa sportowego znajduję się w zainteresowaniu ludzi kierujących związkami, zrzeszeniami oraz klubami sportowymi. Dotyczy to także zawodników, trenerów, sędziów sportowych oraz urzędników w administracji publicznej, którzy w ramach swoich zawodowych obowiązków zajmują się także sportem wyczynowym. System prawa sportowego znajduję się również w zainteresowaniu tzw. menadżerów sportu, agentów sportowych, czy też samych zawodników wyczynowych, dla których sport jest zawodem. Prawo w sporcie to również problematyka leżąca w zainteresowaniu Unii Europejskiej, która wydała szereg dyrektyw dotyczących sportu wyczynowego, które to są wyraźną wskazówką dla ustawodawców państw tworzących Unię Europejską.
- Branża sportowa skupia wokół siebie wielu ludzi, w jaki sposób można zadbać o ich wysokie kwalifikacje?
- Wydaje się, że istnieje dziś potrzeba kształcenia ludzi związanych ze sportem w różnych konfiguracjach. Począwszy od urzędników państwowych i samorządowych, po członków zarządów klubów, menadżerów sportu, agentów i samych sportowców. Wychodząc z tego założenia o takim zainteresowaniu właśnie stąd wywodzi się propozycja uruchomienia studiów podyplomowych z zakresu prawa sportowego, na których w sposób systemowy przedstawianie byłyby różne wątki, różnych gałęzi prawa związanych ze sportem wyczynowym, kwalifikowanym. Nie tylko w kontekście wykładni Polskiej ustawy o sporcie kwalifikowanym, ale także w kontekście określonych dyrektyw Unii Europejskiej dotyczących regulacji prawnych w tej dziedzinie, a także tych wszystkich uregulowań prawnych w Polskim systemie prawa lub znajdujących się w innych aktach prawnych, które w sposób bezpośredni dotyczą aktywności w sporcie wyczynowym.
- Nie ma w Polsce specjalności zawężonej do dziedziny prawa sportowego, czy Wyższa Szkoła Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych i Politycznych zmieni ten stan rzeczy?
- W tym kontekście w kierowanym przeze mnie zakładzie prawa sportowego, na wydziale Prawa w Wyższej Szkole Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych i Politycznych zrodziła się inicjatywa zorganizowania studiów podyplomowych, dwu semestralnych dotyczących prawa w sporcie kwalifikowanym, czyli wyczynowym.
- W jaki sposób wyglądałaby realizacja specjalności prawa sportu? Jaka kadra miałaby prowadzić zajęcia?
- Na studiach tych wykładowcami byliby nie tylko wybitni znawcy różnych dziedzin prawa, ale także ludzie, którzy na co dzień wykonują zawód menadżera sportu, czy też agenta sportowego. Kadra wykładowców skupiałaby także ludzi, którzy w swoim dorobku zawodowym mają doświadczenie w pełnieniu funkcji związanych z kierowaniem, czy zarządzaniem różnymi dziedzinami sportu kwalifikowanego.
Kierownik Zakładu: prof. dr hab. Leszek Starosta
Prowadzący zajęcia: dr Adam Giersz, dr Andrzej Wach, dr Piotr Bielski, dr Michał Szymański, mec. Tomasz Kopoczyński
Opis studiów:
Głębokie przeobrażenia współczesnego sportu wyczynowego, wynikające z procesów komercjalizacji i profesjonalizacji, spowodowały konieczność prawnej regulacji wielu kwestii z nim związanych – obecnie można wręcz mówić o kształtowaniu się nowej gałęzi prawa – prawa sportowego. Jedyne w Polsce studia podyplomowe dotyczące prawnych aspektów funkcjonowania sportu kwalifikowanego w sposób kompleksowy przedstawiają tę tematykę, uwzględniając zarówno regulacje krajowe, jak i wspólnotowe oraz międzynarodowe. Program studiów obejmuje ogólne podstawy prawa, system związanych z funkcjonowaniem sportu kwalifikowanego źródeł prawa sportowego oraz regulacje prawne dotyczące poszczególnych jej aspektów. W obliczu dynamicznego rozwoju tej dziedziny życia społecznego wiedza ta jest niezwykle cenna dla wszystkich osób, które mają lub będą miały do czynienia w aktywności zawodowej z tą problematyką (członkowie władz związków i klubów sportowych, organizatorzy imprez sportowych, agenci sportowców, dziennikarze sportowi, partnerzy i aplikanci kancelarii prawniczych, urzędnicy administracji rządowej i samorządowej zajmujący się sportem, szkoleniowcy, sędziowie sportowi).
Nowa dyscyplina prawo sportowe
TRÓJMIASTO. Rozmowa z Prorektorem Wyższej Szkoły Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych i Politycznych, Dziekanem wydziału Prawa, prof. Leszkiem Starostą.
- 14.02.2008 00:02 (aktualizacja 01.04.2023 04:02)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze