W orędziu na Światowy Dzień Chorego Benedykt XVI zwraca się do chorych i ich opiekunów, a także wspólnot diecezjalnych i parafialnych, by ten dzień był przeżyty pod znakiem 150. rocznicy objawień Matki Bożej w Lourdes i zaplanowanego na ten rok Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego.
„Niech to stanie się okazją podkreślenia znaczenia Mszy Świętej, adoracji eucharystycznej i czci dla Eucharystii, sprawiając, że kaplice w szpitalach staną się bijącymi sercami, w których Jezus ofiaruje się nieustannie Ojcu za życie ludzkości. Także rozdawanie Komunii Świętej chorym, sprawowane godnie i w duchu modlitwy, jest prawdziwym umocnieniem dla cierpiącego dotkniętego jakąkolwiek chorobą” - pisze Papież.
W tym roku Światowy Dzień Chorego, obchodzony już po raz szesnasty 11 lutego, w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, łączy się z dwoma ważnymi dla życia Kościoła wydarzeniami: ze 150. rocznicą objawień Niepokalanej w Lourdes i z obchodami Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego w Quebeku, w Kanadzie. Ujawnia to temat orędzia przygotowanego przez Ojca Świętego Benedykta XVI, które jest zatytułowane: „Eucharystia, Lourdes a duszpasterstwo chorych”. Jak zauważa w nim Papież, „w tej sytuacji pojawia się szczególna sposobność rozważenia ścisłego związku, który istnieje między Misterium eucharystycznym, rolą Maryi w planie zbawienia, a rzeczywistością bólu i cierpienia człowieka”.
Maryja -150 lat od objawień w Lourdes
Centralne uroczystości Światowego Dnia Chorego odbędą się 11 lutego we francuskim sanktuarium w Lourdes, które w tym roku obchodzi 150-lecie objawień Matki Bożej św. Bernadecie Soubirous. W 1858 roku, w cztery lata po ogłoszeniu przez Piusa IX dogmatu o Niepokalanym Poczęciu, Matka Boża zjawiła się ubogiej pasterce w Grocie Massabielskiej w Lourdes. Podczas osiemnastu zjawień (w okresie 11 lutego-16 lipca) Maryja wzywała do modlitwy i pokuty.
„Maryja jest wzorem całkowitego zdania się na wolę Bożą: przyjęła odwieczne Słowo w sercu i poczęła Je w swoim dziewiczym łonie; zaufała Bogu i, z sercem przebitym mieczem bólu (por. Łk 2, 35), bez wahania dzieliła mękę swego Syna, odnawiając u stóp krzyża na Kalwarii swoje „tak”, wypowiedziane podczas zwiastowania” -zaznacza Ojciec Święty w tegorocznym orędziu. „Zjednoczona z Ofiarą Chrystusa, Maryja, Mater Dolorosa, która u stóp krzyża cierpi ze swoim boskim Synem, jest szczególnie bliska wspólnocie chrześcijańskiej, otaczającej opieką swoich cierpiących członków, którzy noszą znaki męki Pańskiej. Maryja cierpi z tymi, którzy przechodzą próbę, razem z nimi żywi nadzieję i daje im pociechę przez swoje macierzyńskie wsparcie”.
Do Lourdes przyjeżdżają często ludzie chorzy, modląc się do Matki Bożej o uzdrowienie ciała lub szukając sił do znoszenia cierpienia. Kościół katolicki uznał oficjalnie 67 cudów spośród prawie 7 tys. uzdrowień, nie dających się wyjaśnić naukowo. Siedem pierwszych cudów przyczyniło się do uznania objawień za prawdziwe. Od 1905 r. działa w sanktuarium biuro, przyjmujące zgłoszenia przypadków uzdrowień i przeprowadzające wstępną konsultację wśród lekarzy obecnych w Lourdes.
Światowy Dzień Chorego ma charakter maryjny także z tego względu, że został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II w dniu 13 maja 1992 roku, w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na jego życie. Ogólnoświatowe obchody tego Dnia odbywają się co roku w którymś z sanktuarium maryjnych na świecie.
Eucharystia - Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny
Jak podkreśla w orędziu na Światowy Dzień Chorego Benedykt XVI, „duszpasterstwo służby zdrowia i chorych powinno czerpać właśnie z Eucharystii duchową siłę, potrzebną, by skutecznie nieść pomoc człowiekowi i pomagać mu zrozumieć zbawczą wartość jego cierpienia.” Nawiązując do czerwcowego Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, Papież pisze, że „gdy w Quebecu rozważana jest tajemnica Eucharystii jako daru Boga, aby świat miał życie, podczas Światowego Dnia Chorego -w idealnej duchowej symetrii - nie tylko uwydatnia się rzeczywisty udział ludzkiego cierpienia w zbawczym dziele Boga, ale można też w pewnym sensie zakosztować jego cennych owoców, obiecanych tym, którzy wierzą. I tak ból, przyjęty z wiarą, staje się bramą do tajemnicy odkupieńczego cierpienia Jezusa oraz do osiągnięcia z Nim pokoju i szczęśliwości Jego zmartwychwstania”.
Światowy Dzień Chorego przyjmuje zazwyczaj formę modlitwy eucharystycznej z chorymi i cierpiącymi. W katedrach diecezjalnych, a także w poszczególnych parafiach odprawiane są w tym dniu specjalne Msze św. z tzw. błogosławieństwem Lourdzkim - ksiądz błogosławi Najświętszym Sakramentem każdego chorego, udzielany jest też sakrament namaszczenia chorych.
Współuczestniczyć w cierpieniu
„Niech zbliżający się Światowy Dzień Chorego będzie także okazją sprzyjającą szczególnej modlitwie do Maryi o macierzyńską opiekę nad złożonymi niemocą, nad personelem medycznym i nad osobami zaangażowanymi w duszpasterstwo chorych i pracowników służby zdrowia -zachęca Benedykt XVI. Myślę zwłaszcza o kapłanach pracujących na tym polu, o zakonnicach i zakonnikach, o wolontariuszach i o wszystkich osobach, które z prawdziwym poświęceniem służą chorym i potrzebującym, wspierając ich na ciele i na duchu. Zawierzam wszystkich Maryi, Bożej i naszej Matce, Niepokalanemu Poczęciu. Niech Ona pomaga każdemu dawać świadectwo, że jedyną właściwą odpowiedzią na ból i ludzkie cierpienie jest Chrystus, który zmartwychwstając zwyciężył śmierć i obdarzył nas życiem bez kresu. W tym duchu z serca udzielam wszystkim specjalnego Błogosławieństwa Apostolskiego”.
Odpusty dla chorych
Światowy Dzień Chorego jest okazją do uzyskania odpustu zupełnego, którego udzielił papież Benedykt XVI. Na całym świecie będzie można go uzyskać w sam dzień 150. rocznicy objawień w Lourdes, czyli 11 lutego 2008 roku, oraz przez całą poprzedzającą go nowennę -a więc od 2 do 11 lutego. Natomiast w samym sanktuarium w Lourdes uzyskanie odpustu będzie możliwe codziennie przez cały obchodzony tam rok jubileuszowy. Rozpoczął się on 8 grudnia -czyli w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny -i potrwa aż do 8 grudnia 2008 roku. Odnośne rozporządzenia zawiera, opublikowany 5 grudnia 2007 r., dekret Penitencjarni Apostolskiej.
Odpust zupełny otrzymuje się pod zwykłymi warunkami spowiedzi sakramentalnej, komunii eucharystycznej i modlitwy w intencjach Ojca Świętego. Należy pobożnie nawiedzić wizerunek Matki Bożej z Lourdes, wystawiony do czci publicznej w jakimkolwiek kościele, kaplicy, grocie czy innym godnym miejscu. Odpust zupełny mogą wówczas uzyskać również osoby nie mogące z powodu choroby, wieku czy innych uzasadnionych przyczyn wyjść z domu. Odwiedzają one wtedy w duchu wspomniane miejsca, odmawiając przepisane modlitwy i postanawiając spełnić 3 zwykłe warunki odpustu, gdy to będzie możliwe.
Prawdziwe umocnienie dla cierpiącego dotkniętego chorobą
POMORZE. Dzisiaj Światowy Dzień Chorego. Obchodzony już po raz szesnasty. W liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. - Jedyną właściwą odpowiedzią na ból i ludzkie cierpienie jest Chrystus, który zmartwychwstając zwyciężył śmierć i obdarzył nas życiem bez kresu – przypomina Benedykt XVI.
- 11.02.2008 02:32 (aktualizacja 01.04.2023 03:46)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze