Konsultacje dla branży turystycznej na Pomorzu
Na Pomorzu organizowane są konsultacje dla branży turystycznej. Swoją wiedzę przekazują uczestnikom podczas indywidualnych i grupowych sesji doradczych.
W najbliższych sześciu latach na rozwój turystyki w Polsce przeznaczono blisko 1,5 mld euro z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. Są to środki dostępne w ramach programów operacyjnych: Innowacyjna Gospodarka, Rozwój Polski Wschodniej oraz Regionalnych Programów Operacyjnych. Kolejne 2,5 mld euro zarezerwowane jest w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki na inwestycje w kadry, m.in. szkolenia, z których korzystać może również branża turystyczna. Zyska ten, kto przedstawi dobry pomysł na działalność turystyczną i prawidłowo wypełnieni wniosek o dotacje. Nie bez znaczenia jest również znalezienie partnerów do współpracy przy tworzeniu produktu turystycznego. Jest o co walczyć, zwłaszcza, że w poprzednim okresie programowania (lata 2004-2006) z funduszy strukturalnych na rozwój turystyki wydano kilkakrotnie mniej – 130 mln euro (środki w ramach ZPORR).
Pomocy w skutecznych staraniach o pieniądze na rozwój turystyki w latach 2007-2013 udzielają eksperci ogólnopolskiego projektu „Turystyka – wspólna sprawa”. To pierwsza tak duża inicjatywa, dzięki której branża turystyczna kompleksowo przygotowuje się do tworzenia i rozwijania markowych produktów turystycznych. Oprócz doradztwa w zakresie pozyskiwania środków z Unii Europejskiej, jego uczestnicy mogą liczyć na pomoc ekspertów w kilkunastu innych dziedzinach, wśród których największą popularnością w województwie pomorskim cieszą się konsultacje z obsługi klienta. W trakcie spotkań z konsultantami przedsiębiorcy i samorządowcy dowiadują się, jak rozpoznawać typ klienta i dopasować do niego odpowiedni rodzaj postępowania, a także jak przezwyciężać bariery w komunikacji i jak odczytywać niewerbalne sygnały w trakcie rozmowy.
Pierwsze pomysły, jak wykorzystać wiedzę nabytą podczas szkoleń i doradztwa z pozyskiwania unijnych funduszy na rozwój turystyki w województwie pomorskim, mają tutejsi przedsiębiorcy. To duża szansa między innymi dla firm oferujących aktywny wypoczynek na morzu.
– Obecnie czekamy na rozpatrzenie wniosku o dofinansowanie budowy jachtów. Zamierzamy wynajmować łodzie, a w planach mam także organizowanie rejsów. To znakomity produkt turystyczny dla firm, którym zależy na zintegrowaniu swoich pracowników – przekonuje Wojciech Nowak, dyrektor Biura Turystyki Aktywnej HORN z Gdańska. Środki na realizację celu chcą pozyskać z funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego.
Organizatorzy, kontakt
Projekt „Turystyka – wspólna sprawa” objęty jest patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego. Partnerami projektu są m.in: Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna, Gdańska Organizacja Turystyczna, lokalne organizacja turystyczne - Bory Tucholskie, Ustka, Ziemi Kwidzyńskiej, oraz stowarzyszenia turystyczne Kaszuby, Ziemia Wejherowska. Zgłoszenia na szkolenia: Regionalne Biuro Projektu w Gdańsku, telefon: 0 58 307 42 44, e-mail: [email protected]
Środki dostępne w ramach programów operacyjnych: Innowacyjna Gospodarka, Rozwój Polski Wschodniej oraz Regionalnych Programów Operacyjnych.
Suma środków przeznaczonych na turystykę w poszczególnych programach operacyjnych na lata 2007-2013:
Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka – blisko 170 mln euro,
Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej – blisko 170 mln euro,
Regionalne Programy Operacyjne – ponad 1,030 mld euro.
Reklama
Są pieniądze do wzięcia na turystykę
POMORZE. Jak zdobyć pieniądze na rozwój nowych produktów turystycznych na Pomorzu? Jak przyciągnąć turystów, a następnie zapewnić im usługi wysokiej jakości? Odpowiedzi na pytania nurtujące przedsiębiorców i samorządowców udzielają eksperci projektu „Turystyka – wspólna sprawa”.
- 21.02.2008 00:04 (aktualizacja 04.08.2023 20:02)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze