Analitycy BDM o danych makroekonomicznych
Zeszłotygodniowa obniżka prognozy amerykańskiego wzrostu gospodarczego na bieżący rok do
1,3-2% dokonana przez FED niemile zaskoczyła większość osób, które są żywo zainteresowane stanem tamtejszej gospodarki. Inflacja bazowa za styczeń przyspieszyła do 2,4% r/r po wcześniejszym dość drastycznym cięciu stóp procentowych. Zgodne z oczekiwaniami rynku byłoby dalsze obniżenie stóp o 0,5 punktu procentowego na najbliższym posiedzeniu FEDu. Inwestorzy liczą, że FED nadal będzie prowadził politykę redukcji stóp w celu ratowania gospodarki, ale zwrócić należy uwagę, że takie działania mogą doprowadzić do niebezpiecznego poziomu inflacji. Z drugiej strony w ostatnim czasie członkowie Rezerwy Federalnej zdają się coraz bardziej dostrzegać ten problem. Tymczasem pomimo pesymistycznych prognoz, sprzedaż domów na rynku wtórnym w styczniu wyniosła 4,89 mln zamiast szacowanego 4,80 mln. W środę poznamy poziom sprzedaży nowych domów i pomimo iż rynek przewiduje spadek o 0,7% w tym wypadku być może również zostaniemy mile zaskoczeni, co inwestorzy zapewne przyjęliby z ulgą. Dla szerszego obrazu sytuacji istotna okaże się również dynamika zamówień na dobra trwałego użytku za styczeń, dla której analitycy przewidują spadek o 3,5%.
Na piątek przewidziana jest publikacja dynamiki PKB za IV kwartał ubiegłego roku. Ekonomiści oczekują wzrostu PKB o 6%, co oznacza nieznaczne wyhamowanie w porównaniu do ostatniego pomiaru, kiedy PKB wyniosło 6,4%. Na razie zacieśnianie polityki monetarnej przez RPP nie prowadzi do wyraźnego spowolnienia wzrostu gospodarczego.
Joanna Gąska
Wydział Analiz i Informacji
Beskidzki Dom Maklerski S.A.
Analitycy BDM o decyzji RPP
W środę decyzję w sprawie stóp procentowych podejmie Rada Polityki Pieniężnej. Obecnie stopa referencyjna wynosi 5,25%. W trwającej od drugiego kwartału 2007, roku serii podwyżek RPP stopy poszły w górę już pięciokrotnie, łącznie o 1,25 punktu procentowego. W obecnej serii nie zdarzyło się jeszcze by podwyżki uchwalano na dwóch kolejnych posiedzeniach z rzędu. Tym razem istnieją jednak szanse, że po styczniowym wzroście stóp, podobna decyzja zapadnie w tę środę. Prawdopodobnie nie będzie to ostatnia podwyżka w tym półroczu. Przyczyn podwyżki należy upatrywać w: danych na temat sprzedaży detalicznej - w styczniu sprzedaż detaliczna wrosła 20,9% r/r, co wskazuje na utrzymanie wysokiej dynamiki PKB; wzroście płac - wzrost płac w przedsiębiorstwach w styczniu, wiele mówiący o przyszłej presji inflacyjnej, znacznie przekroczył oczekiwania i wyniósł 11,5% oraz przyśpieszającej inflacji – w styczniu inflacja przyspieszyła do 4,3% r/r, znacznie powyżej celu inflacyjnego na poziomie 2,5%.
Z wypowiedzi części członków RPP wynika, że szczyt inflacyjny dopiero nadejdzie.
Według Dariusza Filara, członka Rady Polityki Pieniężnej, inflacja do trzeciego kwartału bieżącego roku może się kształtować na poziomie 4%, natomiast przy stopach procentowych podniesionych do 5,75-6% ma szanse powrócić do poziomu 2,5%, ale najwcześniej w drugiej połowie 2009r. Podniesienie stóp może nieco wyhamować inflację, na którą duży wpływ miały wzrosty cen paliw oraz wzrost płac. Wydaje się, że czynnikiem zewnętrznym dla jej kształtowania się może być także strumień środków płynących do kraju od pracujących za granicą rodaków. Podniesienie stóp będzie mieć wpływ na dalsze umocnienie się złotego.
Krzysztof Pado
Wydział Analiz i Informacji
Beskidzki Dom Maklerski S.A.
Reklama
Eksperci o sytuacji na rynku finansowym
FINANSE. W środę decyzję w sprawie stóp procentowych podejmie Rada Polityki Pieniężnej. Podniesienie stóp będzie mieć wpływ na dalsze umocnienie się złotego. Na razie zacieśnianie polityki monetarnej przez RPP nie prowadzi do wyraźnego spowolnienia wzrostu gospodarczego - twierdzą analitycy BDM.
- 27.02.2008 00:02 (aktualizacja 04.08.2023 20:02)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze