Rozmowy trwały długo. Często były odwlekane. Przez ten czas artyści próbowali dogadać się z nowym właścicielem terenów postoczniowych, by móc wrócić na „stare śmieci”. Na próżno. Pomoc zaoferowało miasto. Dało kilka propozycji lokum. W końcu została jedna.
- Budynek mieści się na Elbląskiej. Ma około dwóch tysięcy metrów kwadratowych i jest bardzo wysoki - relacjonuje Sylwester Gałuszka, założyciel Kolonii Artystów.
Pomieszczenie wymaga kapitalnego remontu. Skąd twórcy wezmą na to środki? Muszą założyć stowarzyszenie. Dzięki temu będą mogli ubiegać się o granty i dotacje unijne. Czas zawiązania takiej działalności to jakieś trzy miesiące. Potem zaczną starania o środki na remont.
- Nie sądzę aby udało się nam ruszyć w tym roku – mówi Gałuszka.
Na tym nie koniec problemów. Stowarzyszenie będzie liczyło około dwudziestu osób. Każdy artysta ma trochę inną koncepcję i wizję działania. Dla jednych ma to być miejsce pracy i wyciszenia. Drugim przyświeca dawna idea imprez i wystaw.
- Ja chciałby prowadzić chociaż raz w miesiącu takie wydarzenie, za które byłem odpowiedzialny w Kolonii Artystów – wyznaje Gałuszka. - Chodzi o połączenie wideo, wystawy i koncertów muzyki improwizowanej, elektronicznej.
Inaczej widzi to Konrad Zientara również działający pod szyldem Kolonii.
- Imprezy, czy wystawy są super sprawą, tylko nie wtedy kiedy ludzie zaczynają ci zaglądać do pracowni, gdzie prywatnie coś robisz.
Wkrótce artyści spotkają się aby omówić szczegóły i zadecydować, czy dalej będą tworzyć pod szyldem Kolonii Artystów, czy zmienią nazwę. Pomimo różnić co do koncepcji działania szanse na dogadania się są duże. Nie ma innego wyjścia. Każdy chce się realizować. Jeśli podzielą się na mniejsze grupy będą musieli działać na własną rękę, bez wsparcia miasta.
Kolonia Artystów funkcjonowała na terenach postoczniowych od 2001 i roku i była istotnym miejscem na mapie wydarzeń artystycznych nie tylko Gdańska, ale i całej Polski.
Dawał szansę młodym artystom, którzy nie mieli warunków lokalowych, a byli uzdolnieni i aktywni. Projekt ten był pierwszym projektem w Polsce utrzymywanym przez samych artystów.
Na terenach Stoczni działał Teatr Znak, Dyskusyjny Klub Filmowy Miłość Blondynki, Modelarnia oraz powołany przez Anetę Szyłak Instytut Sztuki, czy Wolna Pracownia PGR ART.
Pod szyldem Kolonii zorganizowano dotychczas 280 wydarzeń artystycznych: koncertów, festiwali i wystaw. Łącząc wernisaże z pokazami wideo oraz sztuką performance i koncertami muzyki eksperymentalnej, i elektronicznej.
Reklama
Kolonia Artystów - zmiana siedziby, zmiana nazwy?
GDAŃSK. Kolonia Artystów zmienia siedzibę. Wyprowadzono artystów z terenów postyczniowych. Miasto przekazało inne pomieszczenie – do remontu.
- 05.03.2008 00:02 (aktualizacja 04.08.2023 08:03)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze