Jest to pierwsza z uwag Stowarzyszenia do planu miejscowego Wrzeszcza w rejonie ulicy Jaśkowa Dolina.
- Wzgórza górujące nad Wrzeszczem nie są naturalnym lasem, są sztucznie założonym prawie dwieście lat temu parkiem - wyjaśnia dr inż. arch. Jakub Szczepański, członek KIL Wrzeszcz. - Wcześniej na tym terenie były pola, na których rosły pewnie kartofle, czy inne warzywa. Zachowały się - ukazujące ten teren ówcześnie - ryciny. Wzgórza są na nich jeszcze gołe, nie ma lasu.
Odtworzyć i poprawić
A więc jest to sztucznie założony, zakomponowały, wspaniały park. Jeden z najwcześniejszych publicznych parków w Europie. Gdy powstawał, podobnych w Europie było zaledwie kilka, można było je policzyć na palcach jednej ręki, stwierdza Szczepański. Park ów otrzymał ciekawe wyposażenie. Powstały miejsca na publiczne wydarzenia kulturalne - Teatr Leśny i - po drugiej stronie Jaśkowej Doliny - tak zwany Kaczy Dołek. Zbudowano altany, mostki, postawiono pomnik Guttenberga. Urządzono kilkanaście punktów widokowych, w tym najbardziej znany - „Ślimak”. Otwierały się one z widokami na Wrzeszcz, Gdańsk, w stronę morza.
- To co jest potencjałem parku do dziś istnieje - kontynuuje dr inż. arch. Jakub Szczepański. - Wzgórza nadal są. Drzewa urosły. Zniszczone są elementy infrastruktury, które można odtworzyć, uczytelnić, poprawić.
Ale, żeby te elementy pozostały na dłużej, trzeba część lasu przekształcić w zamknięty, oświetlony, chroniony, sprzątany, publiczny park. Cały dawny park rozciąga się po obu stronach Jaśkowej Doliny. Z jednej strony od Jaśkowej Doliny do ulicy Traugutta - do cmentarza żydowskiego i dworu Święta Studzienka. W drugą stronę - od Jaśkowej Doliny poprzez Teatr Leśny, Altanę Guttenberga w stronę III Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Westerplatte.
Enigmatyczny zapis
- Jest to dość duży obszar - kontynuuje dr Szczepański. - Gdańsk nie był najbogatszym miastem Królestwa Pruskiego i udźwignął taką inwestycję. Więc teraz, kiedy Gdańsk jest kilka razy większy i bogatszy, powinien móc sobie pozwolić na przywrócenie tego, co wtedy wartościowego było.
Oczywiście wymaga to wielu lat. Ale jest możliwe do zrealizowania. Bo to nie będzie tworzenie czegoś od początku. Większość elementów dawnego parku istnieje. W przygotowanym w Biurze Rozwoju Miasta planie tego obszaru na temat Jaśkowego Lasu znajduje się niekonkretny, enigmatyczny zapis. KIL wnioskuje o zapisanie w tym planie postulatu o odtworzenia parku. Bo jeżeli się takiej decyzji nie podejmie, zamysł nigdy nie zostanie zrealizowany.
Listę uwag do planu KIL Wrzeszcz złożył w Biurze Rozwoju Miasta. Działanie jest zgodne art. 18 ust. 1 Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Sporządzenie dokumentu poprzedziło uczestnictwo członków KIL Wrzeszcz w publicznej debacie na temat planu i dyskusje na spotkaniach stowarzyszenia. Dalsze uwagi Stowarzyszenia do planu tego obszaru Jaśkowej Doliny omówimy w kolejnych numerach „Gazety Gdańskiej”.
Reklama
Aby las znów był parkiem
GDAŃSK-WRZESZCZ. Przekształcenie części Jaśkowego Lasu w park postulują członkowie Komitetu Inicjatyw Lokalnych Wrzeszcz. Chodzi o uratowanie coraz bardziej dewastowanego obszaru i powrót do tradycji.
- 05.03.2008 00:08 (aktualizacja 01.04.2023 05:14)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze