To zresztą rozwiązanie, które od ośmiu lat zalecają Polsce międzynarodowe organizacje: Bank Światowy, Eurydice (Europejska Sieć Informacji o Edukacji), a ostatnio OECD.
Można pomyśleć o systemie kredytów dla studentów najuboższych i najzdolniejszych. Rząd mógłby też finansowo wspierać młodych, którzy wybiorą studia na kierunkach strategicznych dla gospodarki: biotechnologię, inżynierię czy matematykę.
W Polsce jest 1,9 mln studentów; osiągnęliśmy rekordowy wskaźnik skolaryzacji - na studia idzie już blisko połowa każdego rocznika. Jednak niemal 70 proc. żaków musi płacić za naukę, a badania z 2003 r. pokazały, że dominują wśród nich studenci z uboższych rodzin i ze wsi. Dzieci zamożnych i dobrze wyedukowanych rodziców zwykle lądują na dziennych studiach opłaconych przez państwo.
Reklama
Płatne studia
FINANSE. Będzie nowy system finansowania uczelnia. Rząd PO i PSL szykuje wielką reformę finansowania uczelni, ośrodków badawczych i przede wszystkim studiów. Reforma może oznaczać, że wszyscy studenci będą częściowo płacić za naukę.
- 06.03.2008 00:23 (aktualizacja 04.08.2023 23:22)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze