Obecność zapowiedziała m.in. minister edukacji Katarzyna Hall oraz dyrektorzy szkół i wójtowie gmin, w których projekt był realizowany oraz sami uczniowie. Początek o godz. 11.00.
Projekt „Za rękę z Einsteinem” – przygotowany i pilotowany przez Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej – objął ok. piętnastu tysięcy uczniów z 80 gimnazjów wiejskich województwa pomorskiego, których szkoły przeszły kwalifikację na drodze konkursu.
– Celem projektu było rozbudzenie zainteresowań matematyczno-fizycznych młodzieży gimnazjalnej z obszarów wiejskich, a tym samym wyrównanie ich szans edukacyjnych z zakresu fizyki i matematyki – mówi Jadwiga Galik, zastępca kierownika projektu. – Poszerzona wiedza w zakresie fizyki i matematyki podwyższy zdolność i motywację do planowania przez uczniów swojej przyszłości, zwiększy poczucie własnej wartości, wyrobi umiejętności analityczne i organizacyjne.
Dzięki programowi „Za rękę z Einsteinem” gimnazja realizowały własne projekty rozwojowe, ok. 20 tys. dodatkowych zajęć z matematyki i fizyki, zajęcia wyrównawcze, konkursy, koła zainteresowań, wycieczki tematyczne. Wzbogacono również wyposażenie pracowni fizycznych i matematycznych, a około 280 nauczycieli tych placówek doskonaliło swoje umiejętności pedagogiczne, dydaktyczne i metodyczne na szkoleniach i warsztatach, które odbywały się na Politechnice Gdańskiej.
Podczas trwania projektu Politechnika Gdańska oferowała szkołom w nim uczestniczącym atrakcyjne pokazy z fizyki i matematyki, które odbywały się zarówno w samych szkołach (dwa razy w tygodniu z zajęciami laboratoryjnymi z fizyki i matematyki wyjeżdżali do szkół wykładowcy WFTiMS, studenci kół naukowych fizyki i matematyki oraz doktoranci), jak i na uczelni. Dla potrzeb projektu na politechnice powstało laboratorium komputerowe wyposażone w 20 nowoczesnych laptopów, zakupiono również zestawy doświadczalne z fizyki przewidziane do powstającego eksperymentatorium.
Uczniowie gościli wielokrotnie na Politechnice Gdańskiej. W maju 2007 na przykład, w ramach VI Bałtyckiego Festiwalu Nauki, 46 autokarami przyjechało na różnorodne zajęcia na Politechnice Gdańskiej około 1.800 uczniów gimnazjów wiejskich. W ramach „Szkoły letniej fizyki i matematyki” w murach Politechniki Gdańskiej gościło 1.285 osób. Od marca 2007 do końca lutego 2008 trwał internetowy konkurs z matematyki i fizyki. Nauczyciele akademiccy WFTiMS PG opracowali 30 zestawów konkursowych dla każdego z przedmiotów.
14 marca 2008 roku, na zakończenie realizacji projektu odbędzie się na Politechnice Gdańskiej konferencja podsumowująca projekt oraz osiągnięte rezultaty.
– To wielka radość i honor, że udziałem Politechniki Gdańskiej mógł stać się projekt edukacyjny, który procentuje już dziś. Wierzę jednak, że tak naprawdę największe owoce przyniesie wówczas, kiedy dzisiejsze nastolatki – gimnazjaliści, który poszli „Za rękę z Einsteinem” – wybiorą studia techniczne, ścisłe czy przyrodnicze, a później siłą ich wiedzy i entuzjazmu nauka i przemysł nabierać będzie rozpędu – mówi prof. Janusz Rachoń, rektor PG. – Radość tym większa, że zainteresowania matematyczno-fizyczne rozbudzaliśmy w młodzieży ze szkół wiejskich. Ich szanse życiowe i edukacyjne wzrosły, a to niewątpliwie dodatkowa wartość.
Projekt ,,Za rękę z Einsteinem” został przyjęty do realizacji i finansowania przez Biuro Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Ministerstwa Edukacji Narodowej (konkurs 8/2.1a/2006) w ramach działania Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich 2004–2006 i dotyczył działania ,,Zwiększenie dostępu do edukacji – promocja kształcenia przez całe życie”, a w nim schematu ,,Zmniejszenie dysproporcji edukacyjnych pomiędzy wsią a miastem”. Projekt to dotacja w wysokości 3.918.770 złotych z Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa przeznaczona na pomorską edukację gimnazjalną w zakresie fizyki i matematyki.
Zapraszamy: 14 marca 2008, piątek, Audytorium Novum Politechniki Gdańskiej, ul. G. Narutowicza 11/12 Gdańsk Wrzeszcz, godz. 11.00
Program konferencji
Otwarcie, prof. Janusz Rachoń, rektor Politechniki Gdańskiej
Wystąpienie Katarzyny Hall, ministra edukacji narodowej
Wystąpienie Romana Zaborowskiego, wojewody pomorskiego
Wystąpienie Jana Kozłowskiego, marszałka województwa pomorskiego
Wystąpienie Witolda Witkowskiego, dyrektora biura wdrażania EFS Ministerstwa Edukacji Narodowej
Sprawozdanie z realizacji projektu „Za rękę z Einsteinem”, Jerzy Topp, kierownik projektu
Wypowiedzi i opinie o projekcie – wójt gminy Żukowo, wójt gminy Czersk, dyrektorzy szkół, uczniowie
Wręczenie nagród i wyróżnień dla uczestników projektu
Otwarcie wystawy „Za rękę z Einsteinem po województwie pomorskim”
Występy młodzieży gimnazjalnej na dziedzińcu Politechniki Gdańskiej
Napisz komentarz
Komentarze