Dziedzictwo kulinarne to istotny element naszej kultury i tradycji. Europejska Sieć Dziedzictwa Kulinarnego zrzesza regiony z całej Europy, które stawiają na promocję lokalnej i regionalnej żywności, jako jednej z możliwości rozwoju przedsiębiorstw oraz promocji turystyki. Oznaczenia funkcjonujące w ramach Sieci (logo) dają gwarancję, że produkt pochodzi z danego regionu i posiada właśnie taki charakter. Dziedzictwo kulinarne stanowi obecnie dodatkową atrakcję turystyczną i wpływa na rozwój całego regionu, gdyż poprzez żywność można skutecznie kreować markę miejsca, która jest rozpoznawalna i stanowi bardzo ważny element promocji regionu.
Celem Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego jest: promocja rozwoju tradycyjnej i naturalnej żywności, opartej na lokalnych zasobach surowców, rozwój współpracy w obrębie regionu oraz między regionami, a także dostarczenie przewodnika dla konsumentów i turystów dotyczącego lokalnego dziedzictwa kulinarnego oraz budowa rynku na produkty lokalne i regionalne.
Członkiem Sieci mogą zostać m.in.: gospodarstwa rolne, gospodarstwa agroturystyczne, gospodarstwa ekologiczne, przetwórcy, hurtownicy, sprzedawcy, restauratorzy oraz firmy cateringowe. W ramach członkostwa w Sieci tworzone są wspólne materiały promocyjne, a marka Sieci rozpowszechniana jest w regionach członkowskich. Tworzone są też specjalne trasy kulinarne. Warunkiem przystąpienia do Sieci jest wykazanie więzi z regionem oraz używanie surowców, które pochodzą z lokalnego rynku. Informacje o przedsiębiorstwie członkowskim znajdą się na stronie internetowej samorządu województwa pomorskiego oraz na stronie Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego Europy. Ponadto członek Sieci posługuje się logo, które jest rozpoznawalne przez konsumentów w całej Europie.
Jak nas poinformowała Małgorzata Pisarewicz, rzecznik Pomrskiego Urzędu Marszałkowskiego w spotkaniu w sprawie Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego uczestniczyli samorządowcy, przedstawiciele branży spożywczej, ogrodnicy, przedsiębiorstwa rybołówstwa/rybactwa, przetwórcy żywności, restauracje, punkty gastronomiczne, gospodarstwa ekologiczne, spółdzielnie mleczarskie, gospodarstwa agroturystyczne, gospodarstwa rybackie, hotele, ośrodki wypoczynkowe, zakłady produkcyjno-handlowe, a także producenci produktów tradycyjnych, Kaszubskie Stowarzyszenie Producentów Truskawek, Pasieki, Polska Izba Gospodarcza Restauratorów i Hotelarzy, Stowarzyszenie Polskich Kucharzy i Cukierników Region Pomorski oraz Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego.
Napisz komentarz
Komentarze