Zgodnie z propozycją aby działaniami objąć drogi krajowe i wojewódzkie aglomeracji liczących ponad 200 tysięcy mieszkańców na pierwszy ogień wytypowano Gdańsk.
Punkty kontrolne są zlokalizowane na głównych ciągach komunikacyjnych Gdańska. Kierowcy zostaną przebadani na obecność substancji działających podobnie do alkoholu.
Kierowanie pojazdem po spożyciu alkoholu, a także coraz częściej występujące zjawisko prowadzenia samochodu pod wpływem narkotyków i lekarstw zaburzających percepcję podczas jazdy, to nie tylko polska „specjalność”, ale problem z którym boryka się wiele krajów europejskich.
Używanie alkoholu i substancji psychoaktywnych to główne przyczyny śmierci i obrażeń ludzi w wypadkach drogowych, ale wiedza na temat oddziaływania tych substancji na sposób zachowania ludzi w ruchu drogowym jest niewielka.
Wychodząc naprzeciw tym zagrożeniom na zlecenie DG TREN Komisji Europejskiej realizowany jest największy unijny program naukowo-badawczy pod nazwą DRUID.
Aktualnie uczestniczy w nim ponad 200 ekspertów z 37 różnych instytucji z 19 krajów. Polskie instytucje reprezentuje Instytut Transportu Samochodowego i Instytut Ekspertyz Sądowych z Krakowa, a chęć współpracy przy jego realizacji w obszarach wymagających uczestnictwa policji wyraziła także Komenda Główna Policji.
Kontrole są prowadzone na terenie całego kraju, na drogach różnych kategorii. Losowo zatrzymani kierowcy są badani na zawartość alkoholu w organizmie, ponadto jest im pobierana próbka śliny. Następnie Instytut Ekspertyz Sądowych przeprowadza analizy toksykologiczne przesłanych próbek. Wyniki badań pozwolą określić skalę problemu w Polsce, staną się też punktem odniesienia przy ocenie skuteczności prowadzonej polityki prewencyjnej.
Napisz komentarz
Komentarze