Celem seminarium jest przedstawienie trendów i kierunków rozwoju sektora spożywczego na Pomorzu oraz w Polsce i na świecie - powiedziała Małgorzata Pisarewicz, rzecznik PUM. - A także przedstawienie propozycji strategii rozwoju klastra spożywczego i pożądanych działań, które będą służyć rozwojowi firm spożywczych z województwa pomorskiego oraz plan działań stowarzyszenia „Żywność z Pomorza”. Seminarium jest częścią programu pilotażowego w ramach projektu „Stymulowanie innowacyjności gospodarki województwa pomorskiego przez wspieranie klastrów - koncepcja polityki i działania pilotażowe”. Projekt ten - realizowany przez Samorząd Województwa Pomorskiego i IBnGR - jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego Unii Europejskiej oraz budżetu państwa w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Klastry to geograficzne skupiska wzajemnie powiązanych firm, wyspecjalizowanych dostawców, jednostek świadczących usługi, firm działających w pokrewnych sektorach i związanych z nimi instytucji w poszczególnych dziedzinach, konkurujących między sobą, ale także współpracujących. Jakkolwiek klastry powstają często samorzutnie, polityka publiczna może pełnić wspierającą rolę w ich rozwoju. Kształtuje ona zarówno warunki instytucjonalne i infrastrukturę, jak również oddziałuje na interakcje i powiązania pomiędzy kluczowymi aktorami klastra. Administracja regionalna powinna koordynować swoje działania i polityki wokół kluczowych klastrów, tak żeby tworzyć dla nich jak najlepsze warunki rozwoju.
Żywność z Pomorza obdarzona jest ogromnym potencjałem ze względu na swoje walory smakowe i jakościowe. Sprzyjające warunki glebowe oraz lokalne specyficzne cechy klimatyczne przyczyniły się do produkcji szerokiego wachlarza asortymentowego produkcji roślinnej i zwierzęcej. Istniejące uwarunkowania geograficzne, struktura produkcyjna ludności oraz duża liczba podmiotów z sektora spożywczego stanowi bazę dla silnego rozwoju tej gałęzi gospodarki. Nie bez znaczenia jest także obecność krajowych liderów rynkowych wśród firm na Pomorzu oraz istnienie lokalnej przedsiębiorczości w sferze rolno-spożywczej w wielu powiatach. Sektor spożywczy stoi przed szansą rozwoju także dzięki funkcjonowaniu w regionie środowisk naukowych i uczelni wyższych prowadzących badania racjonalizatorskie dla przetwórstwa spożywczego. Dodatkowo ośrodki naukowe posiadając wydziały pośrednio i bezpośrednio związane z omawianym obszarem sektorowym szkolą nowoczesne kadry dla przemysłu spożywczego.
W ramach seminarium odbędzie się także uroczyste powołanie do życia Stowarzyszenia „Żywność z Pomorza”, którego celem będzie m.in. podnoszenie konkurencyjności i innowacyjności pomorskiego sektora spożywczego, co ma przyczynić się do ogólnego wzrostu społeczno-gospodarczego regionu, a także dalsze animowanie działań na rzecz rozwoju klastra spożywczego oraz promocji pomorskiej żywności. Sygnatariuszami statutu założycielskiego będą podmioty gospodarcze z sektora rolno-spożywczego. Wśród zadań jakie stoją przed stowarzyszeniem należy wymienić współtworzenie najlepszych warunków dla rozwoju sektora, intensyfikację współpracy pomiędzy biznesem a środowiskiem naukowym oraz promowanie produktów pochodzących z województwa pomorskiego.
Reklama
Żywność z Pomorza
GDAŃSK. Dzisiaj w Gdańsku założone zostanie Stowarzyszenia „Żywność z Pomorza”. Z udziałem wicemarszałka Mieczysława Struka odbędzie się seminarium na temat „kierunków rozwoju klastra spożywczego”
- 18.03.2008 08:50 (aktualizacja 05.08.2023 00:29)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze