Uczestniczyli przedsiębiorcy z sektora rolno - spożywczego skupieni wokół Pomorskiego Klubu Dobrej Marki, naukowcy z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, reprezentanci Samorządu Województwa Pomorskiego, dystrybutorzy. Zawiązano Stowarzyszenie Żywność z Pomorza, którego celem jest dalsze animowanie działań na rzecz rozwoju klastra spożywczego i promocja żywności z Pomorza.
Chodzi o jak najskuteczniejszy rozwój lokalnego sektora spożywczego, promowanie kulinarnych tradycji. Przyczynić się to powinno do ogólnego wzrostu społeczno - gospodarczego regionu i kreowania spójnej wizji pomorskiej żywności. Patronat honorowy nad Stowarzyszeniem objął Marszałek Województwa Pomorskiego, Jan Kozłowski.
Średni i mali
Spotkanie odbyło się we wtorek, 18 bm., w Sali Jazzowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina na Ołowiance.
- Reprezentujemy małe i średnie przedsiębiorstwa, które konkurują z firmami wielkimi, globalnymi i z innymi regionami, które wcześniej zrozumiały, że wspólnym wysiłkiem mogą stworzyć silną markę- powiedział Sławomir Pahlke, prezes Pomorskiego Klubu Dobrej Marki, inicjator powstania Stowarzyszenia, dyrektor marketingu Browar Amber. - Zastanawiamy się więc w jaki sposób z nimi konkurować.
Jest to problem przetrwania na rynku nie tylko firm, ale i całego regionu. Jedną z dróg jest postrzeganie produktu poprzez region, poprzez jego unikalne zasoby, zauważa Pahlke. Oczywiste jest, że każda z firm nie może skutecznie działać w pojedynkę. A więc stworzyły rodzaj małego koncernu. Podejmować będą dalsze wspólne działania - w oparciu o własne zasoby finansowe oraz środki z urzędów i organizacji na promocję regionu - by osiągnąć sukces.
Musi się udać
- Będziemy kreować nasz region z unikalną żywnością - kontynuuje Pahlke. Ważne są produkty, a właściwie ich percepcja w umysłach konsumentów i potencjalnych nabywców, jaki wspólnie spróbujemy ukształtować. Bierzemy przykład z regionów w innych krajach, którym - poprzez współpracę - się udało.
Seminarium i zawiązanie Stowarzyszenia to efekt blisko czteroletniej intensywnej pracy Pomorskiego Klubu Dobrej Marki. Zsumowano doświadczenie pozytywne i negatywne. W tym czasie wiele firm pomorskich wykreowało znakomite produkty. Są to: „Ogórki kartuskie”, wędliny Nowaka i „Z kaszubskiej wędzarni” z GS Żukowo, serek „Grani” ze Starogardu Gdańskiego, piwo „Koźlak”, „Żywe” i „Złote Lwy” z Browar Amber, chleb i wędliny z GS „Żukowo”, napoje Naty i inne.
Początek drogi
- Zawiązanie Stowarzyszenia „Żywność z Pomorza” to początek dalszej drogi - kontynuuje Sławomir Pahlke, przed nami jeszcze większa odpowiedzialność za region, za jego postrzeganie. - Do dalszego wspólnego działania potrzeba cierpliwości, sił i środków. Musimy to robić takimi metodami, żeby były także zgodne z unijnymi wymogami.
Trzeba wykorzystywać dziedzictwo, ale i można uczestniczyć w tworzeniu nowoczesnej żywności. Najbardziej znany klaster żywnościowy duńsko – szwedzki stworzył wiele unikalnych produktów w segmencie nowoczesnej żywności. To stamtąd pochodzi żywność prozdrowotna, tzw. funkcjonalna. Więc można wytworzyć coś tradycyjnego jak i produkt nowoczesny - dodaje Pahlke. - To jest kwestia zastanowienia i wyboru. Gdy się uda skorzysta cały region, dzięki większym zyskom, zatrudnieniu ale również poprzez turystkę. Bo turystyka ma szansę rozwinąć się dzięki skojarzeniom naszego regionu z wrażeniami towarzyszącymi spożywaniu unikalnych smakołyków pomorskich w otoczeniu wspaniałego krajobrazu i wśród gościnnych mieszkańców.
Po południu odbyły się obrady założycieli stowarzyszenia. Wybrano Zarząd i Komisję Rewizyjną. Prezesem Zarządu został Sławomir Pahlke, wiceprezesem - Zbigniew Nowak.
***
Zakłady Mięsne Nowak z Gdańska zostały nominowane do nagrody Orła Agrobiznesu 2008.
Szef firmy Zbigniew Nowak, jako prezes Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP, odebrał nagrodę za rozwój polskiego przemysłu mięsnego podczas targów „ Mięso i Wędliny” w Warszawie.
Reklama
Najlepsze Smaki - Pomorskie
POMORZE. Branża spożywcza z otoczeniem biznesu w działaniu. Pod hasłem „Wspólnie możemy osiągnąć więcej” przebiegało seminarium "Kierunki rozwoju klastra spożywczego w woj. pomorskim".
- 21.03.2008 00:00 (aktualizacja 05.08.2023 00:29)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze