Od 2009 r. pracodawcy mają opłacać wynagrodzenia za czas choroby pracownika przez 14 dni zwolnienia lekarskiego w danym roku (obecnie są to 33 dni). Rząd chce jednak, aby docelowo pracodawcy w ogóle nie ponosili kosztów w trakcie pobytu pracownika na zwolnieniu lekarskim. Od pierwszego dnia choroby pracownicy mają dostawać tylko zasiłek chorobowy z ZUS – czytamy w „Gazecie Prawnej”).
Rząd nie ustalił jeszcze daty całkowitego zniesienie obowiązku wypłaty wynagrodzenia za czas choroby. Będzie to zależeć od możliwości budżetu państwa.
Adam Szejnfeld, wiceminister gospodarki potwierdził, że rząd przekazał do konsultacji społecznych projekt nowelizacji kodeksu pracy, który pozwala małym firmom zwalnianie pracowników w wieku przedemerytalnym oraz zwalnia ich z obowiązku przywracania do pracy bezprawnie zwolnionych pracowników. Kodeks nie upoważnia pracodawców do zgodnego z prawem rozwiązywania pracy z kobietami w ciąży.
(D/www.portalpomorza.pl)
Reklama
Za chorobę pracownika zapłaci ZUS?!
FINANSE. Zgodnie z zapowiadaną nowelizacją Kodeksu pracy, którą przygotował resort pracy, pracodawcy mają zostać zwolnieni z obowiązku wypłaty wynagrodzenia w okresie chorobowego.
- 22.03.2008 00:33 (aktualizacja 01.04.2023 06:22)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze