Czy będą konieczne grupowe zwolnienia pracowników służby zdrowia?
Pracę w gdańskim Akademickim Centrum Klinicznym może stracić 500 osób - takie są propozycje zawarte w programie naprawczym opracowanym przez dyrekcję AKC dla Ministerstwa Zdrowia. Program naprawczy ma trafić do ministerstwa w poniedziałek. Jest to warunek pomocy ministerstwa w rozwiązaniu problemów finansowych tej placówki.
- Szpital nie może się dalej zadłużać – powiedział w Radiu Gdańsk prorektor Akademii Medycznej w Gdańsku prof. Zbigniew Nowicki. - Stąd zawarte w programie propozycje zwolnień. Na razie mają one objąć pracowników administracji i obsługi. Część ich zadań mają przejąć – jako usługi - firmy zewnętrzne.
Akademickie Centrum Kliniczne zatrudnia obecnie ponad 3 tys. pracowników. Według nieoficjalnych informacji, Ministerstwo Zdrowia chciało zmniejszyć liczbę pracowników o co najmniej 1 tys. Władze ACK twierdzą, że redukcje zatrudnia będą konieczne, ale nie aż tak duże. Prorektor Zbigniew Nowicki wyjaśnił, że lekarze i pielęgniarki na razie nie powinni się obawiać o swoje miejsca pracy. Zapewnił, że nie będą likwidowane kliniki, które wykonują unikatowe zabiegi.
Informacje o planowanych redukcjach zatrudnienia pojawiły się kilka tygodni temu, kiedy po zajęciu kont przez komornika szpital wstrzymał planowe przyjęcia i operacje a ministerstwo zdrowia zażądało przedstawienia planu naprawczego. Było to warunkiem przekazania pomocy finansowej dla ACK i rozpoczęcia rozmów z wierzycielami. Szpital jest zadłużony na ponad 200 mln zł.
Reklama
Pół tysiąca na bruk?
GDAŃSK. W ramach programu naprawczego w Akademickim Centrum Klinicznym szykują się dość znaczne redukcje w zatrudnieniu. Ministerstwo Zdrowia uważa, że należałoby zwolnić tysiąc pracowników, dyrekcja proponuje „tylko” 500 osób...
- 28.03.2008 00:11 (aktualizacja 01.04.2023 06:41)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze