- Te decyzje są niezwykle ważne dla przywrócenia normalnego funkcjonowania Stoczni i świadczą o woli Skarbu Państwa na uratowanie i rozwój przemysłu okrętowego w Polsce - powiedział prezes Zarządu Stoczni Antoni Poziomski. - Właściciel Skarb Państwa oraz pozostali akcjonariusze, podjęli decyzję o dalszym istnieniu Spółki, a tym samym kontynuowaniu rozpoczętego procesu prywatyzacji i pozyskania dla Stoczni inwestora strategicznego.
Spółka Amber sp. z o.o. należy do polskiej grupy kapitałowej Złomrex. Złożyła ofertę na zakup akcji Stoczni Gdynia wraz z innymi firmami z kraju z zagranicy. Poważnym konkurentem była firma izraelskiego armatora Rami Ungara - RCC Ltd, która ma już akcje Stoczni (kilkanaście proc.). Armator ten jest od kilku lat stałym kontrahentem - zamawia w stoczni Ro-Ro samochodowce. Jednakże Minister Skarbu uznał, że wyłączność na dalsze rokowania uzyskała firma AMBER. Teraz rozpoczną się finalne negocjacje dotyczące zakupu pakietu większościowego akcji stoczni, oddłużenia spółki, inwestycji oraz urealnienia planu restrukturyzacji. Konieczne będą także rozmowy z Komisją Europejską, która podejmuje decyzje w sprawie zapowiadanego ograniczenia mocy produkcyjnych Stoczni Gdynia (w ramach uznania dotychczasowej pomocy publicznej spółce).
- Zależy nam np. na potwierdzeniu, że wierzyciele, którzy zgodzili się na umorzenie czy odroczenie spłaty zobowiązań, nie wycofają się z deklaracji, bo może okazać się, że zamiast 515 mln zł stocznię trzeba będzie wesprzeć 1 mld zł – powiedział Przemysław Sztuczkowski, prezes firmy Złomrex oraz Amber.
- Naszym zadaniem jest utrzymać i rozwijać produkcję, zredukować koszty, wywiązywać się z bieżących zobowiązań kontraktowych i przygotować Stocznię do przejęcia przez Inwestora strategicznego – powiedział nam prezes Stoczni Antoni Poziomski.
- Kiedy Stocznia zostanie ostatecznie sprywatyzowana?
- To zależy od tempa rokowań przedstawicieli MSP z Inwestorem, który ma wyłączność w kolejnej fazie prywatyzacji – wyjaśnia prezes Poziomski. – Chodzi o zakup akcji należących obecnie do Skarbu Państwa oraz zobowiązania do podwyższenia kapitału i inwestycji. Przedmiot rokowań zawiera w szczególności program rozwoju Stoczni, obejmujący m.in. zobowiązanie do podwyższenia kapitału i inne zobowiązania inwestycyjne, sposoby zabezpieczenia wykonania tych zobowiązań oraz cenę za akcje Spółki, których nabyciem jest zainteresowany Inwestor. Należy spodziewać się, że finał przekształceń własnościowych nastąpi zgodnie z oczekiwaniami Komisji Europejskiej - w połowie tego roku.
Reklama
Amber w Stoczni Gdynia
GDYNIA. Minister Skarbu Państwa podjął decyzję o przyznaniu wyłączności do prowadzenia negocjacji w sprawie zakupu akcji Stoczni Gdynia firmie AMBER. Ma wyłączność do połowy kwietnia. Natomiast Komisja Europejska daje rządowi czas, aby sprywatyzował tę stocznię.
- 28.03.2008 03:00 (aktualizacja 01.04.2023 06:41)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze