Inicjatorem i organizatorem przedsięwzięcia był Leszek Pochroń – Frankowski, członek Stowarzyszenia „Nasz Gdańsk”, radny dzielnicy Gdańsk – Śródmieście.
Czterdzieścioro najlepszych
- Dowiedziałem się, że posłowie do Parlamentu Europejskiego mają możliwość każdego roku wysłać grupę osób na wizyty studyjne w Brukseli – powiedział Leszek Pochroń – Frankowski. – Idąc tym tropem zapytałem w biurze posła Jarosława Wałęsy, czy moglibyśmy wspólnie zorganizować konkurs dla młodzieży na temat Unii Europejskiej.
Po kilku dniach nadeszła odpowiedź pozytywna. Do współpracy Leszek Pochroń – Frankowski zaprosił Pawła Zienkiewicza, radnego dzielnicy Gdańsk – Śródmieście.
Do konkursu zgłosiło udział siedemnaście gdańskich szkół gimnazjalnych. Nauczyciele, którzy odpowiedzieli na zaproszenie, przygotowywali młodzież i wybrali do udziału w konkursie ponad czterdzieścioro najlepszych.
- Ułożyliśmy z Pawłem Zienkiewiczem trzydzieści pytań testowych, na wypadek remisu zaplanowaliśmy pisemną dogrywkę na temat „Jak wyobrażasz sobie Unię Europejską do roku 2030?” - kontynuuje Pochroń - Frankowski.
W grupie chłopców był remis, przeprowadzono więc część pisemną.
Wiedzę uczestników oceniali: Magdalena Gielo-Politewicz, dyrektor jego Biura Poselskiego w Polsce, Mirosława Kowal, dyrektor Gimnazjum nr 8 im. Obrońców Poczty Polskie, Jarosław Wałęsa j oraz obaj organizatorzy z Rady Dzielnicy Gdańsk – Śródmieście.
Poziom wiedzy bardzo wysoki
- Pytania były skomplikowane, poziom wiedzy uczestników okazał się bardzo wysoki – podsumowuje Leszek Pochroń – Frankowski.
Laureatami konkursu są:
Magdalena Czapla z Gimnazjum nr 31,
Anna Ostrowska z Gimnazjum nr 29,
Przemysław Bubnowski z Zespołu Szkół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego,
Dawid Król z Gimnazjum nr 8 im. Obrońców Poczty Polskiej.
Nagrodą dla całej czwórki jest wyjazd studyjny do Brukseli.
Leszek Pochroń – Frankowski jest studentem roku dyplomowego w Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni na kierunku Stosunki Międzynarodowe, pisze pracę magisterską na temat akcesji Turcji do Unii Europejskiej. Równolegle studiuje zaocznie na Wydziale Prawa w Uniwersytecie Gdańskim. W 2012 roku zakwalifikował się i odbył praktyki w Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku oraz w Polskiej Ambasadzie w Kenii.
Paweł Zienkiewicz jest nauczycielem: wychowania fizycznego, edukacji dla bezpieczeństwa oraz podstaw przedsiębiorczości w gdańskich gimnazjach i szkołach średnich, jako dr nauk ekonomicznych jest wykładowcą akademickim. Od 2011 r. - oficerem narodowych sił rezerwy, ekspertem do spraw bezpieczeństwa.
– Chcielibyśmy takie konkursy organizować jesienią każdego roku – dodał Leszek Pochroń – Frankowski.
Napisz komentarz
Komentarze