Rektor Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Bernard Lammek:
Bałtycki Festiwal Nauki jest świętem wszystkich uczelni w Trójmieście i naszym regionie. Dla naukowców to znakomita okazja, aby podzielić się z mieszkańcami Pomorza swoją największą pasją – odkrywaniem i poznawaniem świata. Chcemy zarazić tą pasją wszystkich, którzy zechcą nas odwiedzić. A przyjść na festiwalowe wydarzenia warto – tegoroczna oferta jest wyjątkowo bogata. Popularyzowanie badań naukowych jest jednak trudną sztuką, dlatego nasi naukowcy włożyli wiele wysiłku, aby w atrakcyjnej formie pokazać, że nauka służy poprawie jakości życia człowieka i jednocześnie może być wspaniałą zabawą. Ale najpiękniejszą rzeczą w naszych corocznych spotkaniach jest to, że Bałtycki Festiwal Nauki to wielka naukowa uczta dla wszystkich – bez względu na wiek i wykształcenie. Mam nadzieję, że spotkamy się wspólnie na Uniwersytecie Gdańskim i naukowych piknikach.
Katalog wydarzeń festiwalowych jest na stronie: www.festiwal.gda.pl/XIIBFN
Wstęp na wszystkie festiwalowe imprezy jest bezpłatny.
Udział w tegorocznym festiwalu zadeklarowało 40 instytucji: uczelnie wyższe reprezentowane w Radzie Rektorów Województwa Pomorskiego, która jest inicjatorem festiwalu, placówki Polskiej Akademii Nauk, jednostki badawczo rozwojowe oraz pozauczelniane instytucje związane z nauką (muzea, biblioteki) z województwa pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego (Elbląg).
Oferta XII Bałtyckiego Festiwalu Nauki jest bardzo bogata – organizatorzy zaproponowali ponad 890 imprez! Będą – jak co roku – tak lubiane przez odwiedzających naukowe pikniki. W ramach festiwalu m.in. odbędzie się 25 maja br. w Gdyni na Skwerze Kościuszki przy Akwarium Gdyńskim XV Piknik Naukowy w Gdyni. W miasteczku namiotowym będzie można odwiedzić blisko 70 stoisk czynnych od 10:00 do 18:00. W Gdyni w niedzielę dostępny będzie do zwiedzania również statek badawczy Uniwersytetu Gdańskiego r/v "Oceanograf 2". Formę pikniku będzie miał również VII Sopocki Dzień Nauki (sobota, 24 maja br. od 10:00 do 17:00 na pl. Zdrojowym w Sopocie przed molo).
Zapraszamy też do słuchania we wtorek, 20 maja br. od godz. 10:05 na antenie Radia Gdańsk (103,7 MHz) transmisji z debaty na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego pod tytułem „Program Operacyjny Inteligentny Rozwój. Biznes a nauka”.
Jak co roku najwięcej festiwalowych imprez, bo aż 331, zaproponował Uniwersytet Gdański. Atrakcje przygotowały wszystkie wydziały UG a także Biblioteka Uniwersytetu Gdańskiego, Studium Języków Obcych i Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UG.
Naukowcy z UG przygotowali wiele wydarzeń, w czasie których będzie można bliżej poznać i zrozumieć zagadnienia związane z badaniami morza i naturalnym bogactwem naszego regionu. Będą spotkania, wykłady i warsztaty na temat ekologii, o tym, jak wykorzystać bogactwo morza w gospodarce, o ropie naftowej na dnie Bałtyku, historii klimatu, energii i środowisku na Pomorzu oraz o szansach na wydobywanie gazu łupkowego. Do dyspozycji zwiedzających oddamy nasz statek naukowo-badawczy „Oceanograf2”.
Równie atrakcyjnie zaprezentują się wszystkie dziedziny nauki reprezentowane na Uniwersytecie Gdańskim. Nie zabraknie pokazów doświadczeń chemicznych, biochemicznych, fizycznych, biologicznych i biotechnologicznych, wyjaśniających naturę otaczającego nas świata. W czasie warsztatów i wykładów naukowcy postarają się przybliżyć wiele zagadnień z zakresu współczesnych finansów, zarządzania, gospodarki, prawa, kryminologii, psychologii i mechanizmów rządzących ludzkimi zachowaniami, najnowszej historii, humanistyki i nauk ścisłych. Odkryją także tajemnice matematyki, fizyki, biologii i chemii – na przykład świata zwierząt i roślin, wirusów i bakterii, ludzkiego mózgu, DNA czy pochodzenia chorób. Bardzo bogata jest tegoroczna oferta warsztatów na Uniwersytecie Gdańskim – to m.in. warsztaty z zakresu public relations, dziennikarstwa, reklamy, tworzenia kampanii społecznych, wystąpień publicznych, treningu umiejętności językowych, literackich, filmowych, aktorskich, zdrowia człowieka, jakości środowiska, żywienia, recyklingu, grafiki komputerowej, matematycznego origamii i wielu innych. Swoje osiągnięcia i wyniki prac badawczych zaprezentują studenci UG.
Jedną z największych festiwalowych atrakcji są wycieczki w nieodległe zakątki Pomorza – będzie m.in. nocny spacer z nietoperzami i wyprawy szlakiem pomorskim elektrowni wodnych i wiatrowych.
Odbędą się także zajęcia sportowe, gry symulacyjnych i edukacyjnych – także dla najmłodszych – oraz wiele konkurów. Będzie można tradycyjnie zdobyć indeks Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.
Napisz komentarz
Komentarze