Ekspozycja została przygotowana w oparciu o materiały zebrane przez Otago Settlers Museum w Dunedin i społeczność polskiego pochodzenia mieszkającą w tym regionie. Część eksponatów, zwłaszcza dotyczących sierot wojennych przybyłych do Nowej Zelandii w roku 1944, pochodzi Polish Heritage Trust Museum w Auckland. Wystawę okraszają współczesne zdjęcia nowozelandzkiej przyrody, które udostępniła Ambasada Nowej Zelandii w Warszawie.
- Historia polskiego osadnictwa w Nowej Zelandii jest na ogół mało znana. Wielu z nas nie zna przyczyn, dla których Polacy opuszczali ojczyznę i udawali się na koniec świata. Dzięki tej wystawie możemy poznać fakty z przeszłości i teraźniejszości tysięcy Polaków, którzy w ciągu XIX i XX wieku zadomowili się w południowej części Nowej Zeladnii - mówi Bożena Hakuć, dyrektor Biblioteki Głównej Politechniki Gdańskiej.
Wystawa ma formę wędrowną, z Politechniki Gdańskiej pojedzie na Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Wcześniej można ją było oglądać m.in. w Łazienkach.
Organizatorem wystawy jest Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim oraz Politechnika Gdańska. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objęli: ambasador Nowej Zelandii Philip Griffitths, prezydent Starogardu Gdańskiego Edmund Stachowicz oraz prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.
Wystawa "Na końcu świata. Emigracja z Polski do Nowej Zeladnii" czynna od 12 października do 7 listopada 2007 roku, godz. 9.00-20.00, Dziedziniec Północny, Gmach Główny Politechniki Gdańskiej, ul. G. Narutowicza 11/12. Wstęp wolny.
Otwarcie wystawy: 12 października 2007, godz. 12.00, Dziedziniec Północny, Gmach Główny, Politechnika Gdańska ul. G. Narutowicza 11/12. Wstęp wolny
Na końcu świata... przystanek na Politechnice Gdańskiej
GDAŃSK. Na końcu świata. Emigracja z Polski do Nowej Zeladnii- wystawę fotografii, eksponatów, dokumentów, a nawet osobistych pamiątek, prezentujących ponad stuletnią historię polskiego osadnictwa w Nowej Zelandii można oglądać na Politechnice Gdańskiej. Uroczyste otwarcie odbędzie się dziś o godz. 12.00 na politechnicznym Dziedzińcu Północnym. Wstęp wolny.
- 12.10.2007 10:18 (aktualizacja 13.08.2023 07:56)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze