Uczniowie z klasy o profilu zagospodarowanie terenów zielonych, wymieniali doświadczenia z polską młodzieżą, z klasy architektury krajobrazu. Mieli wycieczki do Wirt, Gołubia, Szymbarku, Parku Oliwskiego. Zwiedzili Starkom i odwiedzili Nadleśnictwo Starogard Gd. W ramach ćwiczeń opracowali projekt „Przyjazny parking leśny” dla leśnictwa Szczodrowo. „Walczyli” także grabiami, łopatami i kosiarkami na Ekologicznej Ścieżce Edukacji Rolniczej. Drugą część francuskiej grupy stanowili uczniowie z klasy o profilu współpraca międzynarodowa. Ta grupa zwiedziła Muzeum Wisły w Tczewie, Szymbark, Galerię Triada, Sopot i „Monciak”, Starogard Gd., Muzeum Ziemi Kociewskiej i Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie.
- Myślę, że Francuzi są zadowoleni z pobytu - mówi opiekun grupy i tłumaczka Anna Pacek-Spich, nauczycielka języka francuskiego i jazdy konnej, od trzech lat pracująca w bolesławowskiej szkole. - Mają szczęście do pogody. Opiekowałam się też grupą z Francji w roku ubiegłym i widzę, że część tej młodzieży jest u nas drug raz. Taka wymiana to okazja dla polskiej młodzieży do podszlifowania języka.
We wtorek, podczas uroczystej, i jak to Francuzi nazwali „Radosnej kolacji” z grupą spotkali się przedstawiciele skarszewskiego samorządu: przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Flis, wiceprzewodnicząca Krystyna Socha oraz radni Andrzej Pałasz i Dariusz Kellas oraz uczestnik wielu wyjazdów do Francji nauczyciel Ryszard Flissikowski.
- Jesteśmy bardzo zadowoleni z wycieczek i spotkań z polskimi kolegami – powiedzieli nam uczniowie z klasy o profilu współpraca międzynarodowa z Les Vaseix. - Będziemy dalej korespondować przez internet i przyjeżdżać do was.
Z kolei uczestnicy zajęć w grupie zawodowej żałowali, że program pobytu był mocno napięty i nie było za dużo czasu na kontakty z polskimi rodzinami. - Fajna była dyskoteka i udane ognisko. A polskie dziewczyny są ładne, super – dodali młodzi Francuzi, co wzbudziło zazdrość u ich, trzeba przyznać bardzo sympatycznych, szkolnych koleżanek.
Dyrektor szkoły Alfred Porte'e zabiega od lat o międzynarodowe kontakty, przez co szkoła powoli zdobywa markę w Europie, a jej uczniowie mają okazję podpatrzeć światowe nowinki. Szkoła promując Skarszewy i powiat starogardzki stała się ambasadorem międzynarodowych wymian i przyjaźni.
W Bolesławowie nie zapominają także o szkoleniach podnoszących poziom wiedzy i kwalifikacji kociewskich, i nie tylko, rolników.
W czerwcu 2006 r. 25 polskich uczniów gościło wraz z opiekunami we Francji
1 Rodzinna fotografia grupy. Fot. Krysia Włosek
2 Myślę,że Francuzi są zadowoleni z pobytu - mówi nauczycielka Anna Pacek-Spich (na zdjęciu czwarta z lewej strony). Fot. Krysia Włosek
3 Radosna kolacja. Fot. Krysia Włosek
Napisz komentarz
Komentarze