Pierwszym takim dniem wolnym, do którego będą miały zastosowanie nowe przepisy, będzie 1 listopada 2007 r. czyli Wszystkich Świętych a następnym będzie dzień 11 listopada czyli Święto Niepodległości.
Tuzin dni bez handlu
Przypomnijmy, że nowelizacja zakłada zakaz pracy placówek handlowych w 12 dni świątecznych w roku. Są to:
· Nowy Rok,
· Wielkanoc (dwa dni),
· 1 i 3 maja,
· pierwszy dzień Zielonych Świątek,
· Boże Ciało,
· 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny,
· Wszystkich Świętych,
· Święto Niepodległości,
· Boże Narodzenie (dwa dni)
Przypomnijmy także, iż zakaz dotyczy jedynie pracowników zatrudnionych na etacie, przy czym nie odnosi się tylko do tych, którzy bezpośrednio obsługują klientów lecz wszystkich. Zatem w tym dniu nie powinien pracować nie tylko sprzedawca, ale także magazynier, sprzątaczka czy inny pracownik danej placówki handlowej.
Na umowę nie można
Jednak zakaz ten dotyczy jedynie pracowników zatrudnionych na umowę o pracę. Zatem dopuszczalne jest otwarcie placówki w tym dniu w sytuacji, gdy sprzedażą zajmie się sam właściciel czy osoba zatrudniona na podstawie umowy cywilnoprawnej (zlecenie, umowa o dzieło). Otwarte też będą mogły być sklepy działające na podstawie umów franczyzy czy umów agencyjnych (do których zalicza się np. sieć sklepów “Żabka”) pod warunkiem, że w dniu tym nie będzie pracował w takiej placówce pracownik zatrudniony na umowę o pracę, a np. tylko franczyzobiorca.
Ustawa wskazuje, że zakaz dotyczy wszelkich placówek handlowych, przy czym Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej za takie uważa wszelkie instytucje i zakłady, których działalność główna polega na kupowaniu towarów w celu ich dalszej odsprzedaży czyli działalność handlowa (hurtowa i detaliczna). Zaliczyć zatem do nich należy m.in. sklepy, składy węgla i materiałów budowlanych, stoiska, domy handlowe a także sprzedaż za pośrednictwem internetu. Praca taka będzie również niedozwolona w niedzielę, jeżeli w dniu tym przypadnie jedno z wyżej wymienionych świąt.
Powyższy zakaz nie obejmuje natomiast placówek kultury, oświaty i aptek. Otwarte będą mogły być także placówki prowadzone przez przedsiębiorców prowadzących jednoosobowe firmy, które nie zatrudniają pracowników, a także placówki handlowe przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na użyteczność społeczną lub codzienne potrzeby ludności.
Zakaz z furtkami
- W Starogardzie wszystko odbędzie się zgodnie z postanowieniami znowelizowanehgo Kodeksu Pracy – informuje sekretarz, Zbigniew Toporowski. – Nie przewidujemy żadnych odstępstw od zakazu pracy w dni wyszczególnione w Kodeksie Pracy czyli także w dniu Wszystkich Świętych. Mogę tylko uspokoić mieszkańców i potwierdzić, że stacje paliw będą mogły być w tym dniu czynne.
Napisz komentarz
Komentarze