Ksiądz Ryszard Lendziński urodził się 19 stycznia 1942 r. w Małym Leźnie, w parafii Radoszki. Pochodził z rolniczej rodziny znającej trud pracy. Po ukończeniu szkoły podstawowej w Wielkim Leźnie rozpoczął naukę w brodnickim liceum ogólnokształcącym. Egzamin maturalny zdał w 1960 r. Już wówczas wyjawił zamiar poświęcenia swego życia służbie Bogu. Sytuacja rodzinna spowodowała, że zamiar ten zrealizował dopiero po dwóch latach. W tym okresie doświadczył osobiście trudu pracy rolnika, pomagając rodzicom w gospodarstwie. Ksiądz biskup ordynariusz Kazimierz Józef Kowalski przyjął go w poczet alumnów dnia 6 lipca 1962 r. W czasie studiów był powszechnie lubiany i ceniony za głębię wiary, szczerość i radość, którą wszystkich obdarzał.
Święcenia kapłańskie przyjął z rąk biskupa Bernarda Czaplińskiego w dniu 2 czerwca 1968 r. Ksiądz biskup Marian Przykucki dekretem z 10 lipca 1982 r. mianował go do dnia 1 sierpnia proboszczem nowej parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Starogardzie Gdańskim Łapiszewie. Obowiązki duszpasterza podjął 19 lipca, odprawiając Mszę Świętą w tymczasowej kaplicy. Osobiste cechy charakteru ks. Kan. Ryszarda, dawane codziennie świadectwo wiary, pracowitości i skromności niezwykle scementowało parafialną społeczność. Szybko, choć w trudnych i niesprzyjających budowie świątyni czasach, rosły mury pięknego kościoła. Ksiądz Proboszcz często dawał przykład bezpośredniego udziału w pracach. Z otrzymanego zadania wywiązał się znakomicie choć wielki trud przypłacił własnym zdrowiem. Przeżyty zawał serca 30 września 1986 r. nie spowodował zmiany w postawie ks. Lendzińskiego, za to wzmógł jeszcze zaangażowanie parafian we wspólne dzieło.
W uznaniu zaangażowania w pracy duszpasterskiej Ksiądz Proboszcz mianowany został wicedziekanem dekanatu starogardziekgo. Urząd ten pełnił od 3 czerwca 1985 r. do 7 czerwca 1993 r. i ponownie do 19 czerwca 1998 r. Był też od 20 września 1982 r. dekanalnym referentem do spraw duszpasterstwa rodzin i od 1 października 1985 r. dekanalnym duszpasterzem ludzi pracy. Księdza kan. Ryszarda Lendzińskiego zapamiętamy jako gorliwego kapłana, w pełni zawierzającego swe losy Bogu i Najświętszej Maryi, dzielącego radości i troski każdej rodziny w swej parafii. Jako kapłana, który nawet świadom swej ciężkiej choroby obdzielał innych radością i nadzieją. Jakże radował się z możliwości spotkania z Ojcem Świętym w naszej diecezji. Ileż jeszcze snuł planów i zamierzeń. Naszym obowiązkiem jest pamiętać o Nim w codziennych modlitwach.
Oprac. na podstawie „Okruchów z historii kościoła”- publikacji wydanej z okazji 25 –lecia parafii NSPJ za zgodą ks. proboszcza Józefa Picka.
Napisz komentarz
Komentarze