Najpierw młodzi słupszczanie na przełomie i października odwiedzili partnerską szkołę w Mülheim an der Ruhr, wówczas uczniowie Zespołu Szkół Informatycznych mieli okazję poznać mentalność i kulturę Niemiec. Teraz w ramach rewizyty do Słupska przyjechała niemiecka młodzież, która spędziła w Polsce tydzień, obfitujący w różnorodne wydarzenia.
Goście zza zachodniej granicy spotkali się z bardzo życzliwym przyjęciem przez gospodarzy. Słupszczanie zapewnili pobyt uczniom oraz nauczycielom z Niemiec w swoich rodzinnych domach. Niemiecka młodzież miała okazję poznać ciekawe miejsca i zabytki Słupska. Goście zostali oprowadzeni m.in. po wyjątkowym neogotyckim Ratuszu. Wszyscy mieli też możliwość zrobienia pamiątkowych zdjęć w gabinecie Prezydenta Słupska. Spod ratusza wycieczkowicze udali się na Skwer Pierwszych Słupszczan, gdzie zobaczyli artystyczny mural nawiązujący do architektury oraz historii miasta.
Poza tym uczestnicy wymiany mieli okazję wybrać się do Słowińskiego Parku Narodowego, aby podziwiać największe pasmo ruchomych wydm w Europie. Interesującym punktem programu była również wycieczka do Gdańska, która obfitowała w emocje związane ze wspólną historią Polski i Niemiec. Uczniów zafascynował szczególnie Stary Gdańsk. Jednak największe wrażenie zrobiła na młodych Polakach i Niemcach wizyta w Muzeum II Wojny Światowej, nowoczesnym obiekcie przypominającym o ofiarach i bohaterach wojny.
Kulminacyjnym punktem wymiany młodzieży była pożegnalna impreza, w trakcie której goście mogli pokosztować smakołyków tradycyjnej kuchni polskiej. Uczniowie z Niemiec wzięli także udział we wspólnych zajęciach szkolnych, dzięki czemu mieli okazję poznać i porównać odmienne systemy szkolnictwa.
– Ta polsko – niemiecka przygoda stała się już tradycją. Co roku, w ramach wymiany młodzieży, gościmy u siebie uczniów z Mülheim i sami udajemy się w prawie 1000 kilometrową podróż, by poznać ludzi i interesujące miejsca blisko 170 – tysięcznego miasta położonego w zachodniej części Niemiec. W czasie spotkań młodych Polaków i Niemców oprócz dobrej zabawy był również czas na poważne refleksje na temat relacji polsko – niemieckich. Młodzież poprzez wspólne przebywanie ze sobą, poznawała siebie, kulturę, zwyczaje i tradycję. Te wspólnie spędzone chwile to przede wszystkim czas spotkań międzykulturowych i międzyludzkich, owocujących wieloma przyjaźniami. Ponadto udział w wymianie młodzieży pozwala na doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem niemieckim – mówi Aneta Łosińska, koordynator wymiany, nauczyciel języka niemieckiego w Zespole Szkół Informatycznych w Słupsku.
fot. nadesłane do redakcji
Napisz komentarz
Komentarze