Do Liceum Plastycznego im. St. I. Witkiewicza w Słupsku figura wyobrażająca legendarnego Słupskiego Niedźwiadka Szczęścia trafiła prosto z Urzędu Miejskiego w Słupsku. W słupskim plastyku uczniowie odpowiednio zajęli się sympatycznym misiem, nadając mu artystyczny wyraz – zdobiąc przedmiot specjalnymi farbami artystycznymi, i przydzielając miano „Niedźwiadka dialogującego, wrażliwego społecznie i empatycznego”. Niebawem statua trafi na ulice Słupska, by stanowić element estetyczny miasta i przypominać słupszczanom o jednym z symboli miasta.
Podobne figury przedstawiające Niedźwiadka, opracowane przez słupskie instytucje kultury, lokalnych artystów i szkoły, niebawem zdobić będą ulice Słupska.
Oryginalny „Niedźwiadek Szczęścia” jest figurką z bursztynu, którą znaleziono w okolicach Słupska w roku 1887. Według ówczesnych uczonych, którzy badali znalezisko – figurka niedźwiadka była amuletem łowcy niedźwiedzi, a rok jej powstania szacowano na lata od 1700 roku p. n. e. do 650 roku p. n. e. Tak więc figurka może sobie liczyć nawet 3700 lat. Niedźwiadek od razu spotkał się z ogromną sympatią słupszczan i całych ówczesnych Niemiec. Szeroko pisała o nim ówczesna niemiecka prasa. Od początku z figurką związany jest pogląd, że przynosi szczęście. Przed wojną na temat Niedźwiadka pisano wiersze, bajki i opowiadania. Jego miniaturki lub kopie można było kupić w każdej trafice. Obecnie figurka znajduje się w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Kopia figurki znajduje się m.in. w słupskim ratuszu. Legenda Niedźwiadka jest ciągle żywa wśród odwiedzających Słupsk turystów niemieckich, szczególnie tych, którzy są zainteresowani tzw. turystyką sentymentalną.
fot. nadesłane do redakcji
Napisz komentarz
Komentarze