Do 4. edycji konkursu przystąpili studenci kierunków technicznych takich jak m.in. telekomunikacja, informatyka lub elektronika z 12 polskich uczelni wyższych. Tegorocznym zadaniem było przygotowanie pracy na jeden ze wskazanych przez organizatora tematów dotyczących cyberbezpieczeństwa w sieci, wykorzystania technologii 5G, zastosowania nowych technologii dla potrzeb nowoczesnych miast oraz pracy w chmurze.
Podróże kształcą
Nagrodą główną w konkursie jest wyjazd na warsztaty do Chin, gdzie mieści się główna siedziba Huawei. W trakcie wyjazdu laureaci będą mieli możliwość skorzystania z wiedzy i doświadczenia ekspertów firmy oraz zapoznania się z tradycją i kulturą chińską. W tym roku do międzynarodowego grona finalistów programu Seeds for the Future dołączyło kolejnych dwunastu polskich studentów, wśród nich Anna Żurawik, która zdobyła również nagrodę dodatkową w postaci stażu w instytucie badawczym NASK.
– Do udziału w konkursie zachęciła mnie jego forma i tematyka, ale także możliwość wizyty w głównej siedzibie firmy Huawei. Może się to okazać ciekawym doświadczeniem, które zaprocentuje później w pracy zawodowej. Mam nadzieję, że wyjazd pomoże mi znacząco poszerzyć wiedzę uzyskaną na uczelni. Liczę też, że chociaż w części będziemy mogli zobaczyć, jak funkcjonuje tak duże przedsiębiorstwo. Interesuje mnie między innymi przebieg procesu produkcji urządzeń telekomunikacyjnych, od etapu projektowania aż po ich wytwarzanie. Możliwość uczenia się od ekspertów Huawei uważam za duże wyróżnienie – mówi laureatka.
Zwycięzcami IV polskiej edycji konkursu Seeds for the Future zostali również:
- Ewelina Badak – Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
- Bartosz Koralewski – Politechnika Łódzka
- Paweł Wiśniewski – Politechnika Poznańska
- Agnieszka Blarowska – Politechnika Śląska
- Nina Pushpakumara – Politechnika Świętokrzyska
- Patryk Drabiński – Politechnika Warszawska
- Cyprian Lech – Politechnika Wrocławska
- Pylyp Radionow – Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
- Aleksandra Tuła – Uniwersytet Jagielloński
- Piotr Szczepańczyk – Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie
- Krzysztof Palczewski – Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
– Zachęceni sukcesem poprzednich odsłon przedsięwzięcia, zdecydowaliśmy się w tym roku zrealizować kolejną edycję programu Seeds for the Future. Ogromnie cieszy nas zainteresowanie polskich studentów kierunków technicznych tematyką ICT. Zależy nam na rozwijaniu młodych talentów poprzez stwarzanie im możliwości do zdobycia niezbędnego doświadczenia w międzynarodowym środowisku i przygotowania się do podjęcia pracy w tym sektorze, co zapewni im furtkę do przyszłej kariery – powiedziała Marzena Śliz, Dyrektor Public Affairs w Huawei Polska.
Inicjatywa Huawei na rzecz edukacji w zakresie ICT została po raz kolejny zauważona i doceniona przez Ministerstwo Cyfryzacji oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Resorty te objęły patronat honorowy nad programem. Z kolei instytut badawczy NASK dołączył do grona partnerów wspierających konkurs i objął nad nim patronat merytoryczny.
Uroczystą Galę odbywającą się 26 czerwca w siedzibie NASK, oprócz studentów i przedstawicieli uczelni wyższych, zaszczycili swoją obecnością także goście honorowi: Włodzimierz Marciński – Lider Cyfryzacji i pełnomocnik ministra ds. rozwoju kompetencji cyfrowych w administracji, profesor Ewa Niewiadomska-Szynkiewicz – Zastępca Dyrektora NASK i Dyrektor do Spraw Naukowych NASK, Marcin Bochenek – Dyrektor Pionu Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego NASK oraz profesor Aleksander Nawrat – Zastępca Dyrektora NCBR.
Program Seeds for the Furure prowadzony jest przez HUAWEI od 2008 roku (w Polsce od roku 2014) i obejmuje swoim zasięgiem 96 krajów, angażując 20 tys. studentów z ponad 280 uczelni świata.
Napisz komentarz
Komentarze